امروز جمعه 18 آذر ماه 95 سالروز به امامت رسیدن امام غریب ، فرید و تنهایمان حضرت صاحب الامر امام زمان (عج) را تبریک عرض می نماییم.

صفحه ویژه مداحی پرسش و پاسخ مسایل نوجوانان و جوانان و مسایل وسواسی لینکستان

ارتباط با ما

ایمیل: navadiha@chmail.ir

چرا ابر قهرمان ها در بازی های کامپیوتری شکست نمی خورند

0

بازی های ابر قهرمانی که سمبل آن ها عناوینی مانند Spider-Man ،Hulk و… هستند، هیچ گاه نمایش چندان خوبی در بین سایر عنوان ها از خود نشان نداده اند. البته لازم به ذکر است که بازی های Batman: Arkham Asylum و inFamous را می توان یک استثناء در بین این بازی ها نام برد، اما به طور کلی می توان گفت که همه بازی های این چنینی اصلا موفق ظاهر نمی شوند و حرفی هم برای گفتن ندارند. در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم و نگاهی به دلایل عدم موفقیت این سبک از بازی ها می اندازیم.

 

مشروح مطلب در ادامه


محبوبیت زیاد، عامل موفقیت یا شکست؟

کتاب های کمیک (Comic) یا به قول خودمان کتاب های مصور در کشورهای غربی به خصوص آمریکا طرفداران بسیار زیادی دارند. علاقه مندان به این کتاب ها آنقدر زیاد هستند که کمپانی هایی مانند DC و Marvel فقط در این زمینه فعالیت می کنند و هر چند وقت یکبار هم کتاب هایی بر پایه شخصیت های محبوب مردم به بازار عرضه می کنند. به طور مثال شخصیتی مانند Spider-Man یک شبه به این محبوبیت بی مثال نرسیده است. از سال ۱۹۶۲ مردم با این نام آشنا شده اند و خیلی ها حتی با ماجراهای او نیز بزرگ شده اند. چنین محبوبیتی باعث شده همیشه محصولاتی که بر اساس این شخصیت ها تولید می شوند با استقبال بی نظیری روبرو شوند. حضور این شخصیت ها به مرور در دنیا پر رنگ تر شد و کم کم شاهد عرضه محصولاتی مانند لیوان، تی شرت، بازی های صفحه ای و… بودیم که بر اساس چنین شخصیت هایی ساخته شده بودند. کاملا مشخص است که وقتی چنین شخصیت هایی به این محبوبیت خیره کننده می رسند، سایر کمپانی هایی که در زمینه سرگرمی و مولتی مدیا فعالیت می کنند به فکر این بیفتند که با استفاده از این شخصیت ها پولی هم به جیب بزنند و از این بازار پر در آمد سهمی هم برای خود به دست بیاورند. اولین قدم، ساخت کارتون و انیمیشن های مختلف بر اساس این شخصیت ها بود. اما پس از گذشت زمان و قدرتمند شدن هالیوود، کارگردان های مطرح و کمپانی های عظیم فیلم سازی تصمیم گرفتند از محبوبیت این شخصیت ها در ساخت فیلم هایی بر اساس خود این شخصیت ها استفاده کنند. چرا که نه، همه چیز از قبل محیا شده است. شخصیت از قبل وجود دارد. داستان از قبل در کتاب های بی شمار این شخصیت ها طرح شده است. نیمی از کار ساخت یک فیلم سینمایی طی شده و فقط یک بودجه هنگفت و جلوه های ویژه خیره کننده نیاز است. کارگردانی خوب به همراه همین جلوه های ویژه به راحتی مردم را به سمت گیشه ها کشاند و ما شاهد موفقیت شگفت انگیز این گونه فیلم ها روی پرده نقره ای بودیم. ساخت فیلم هایی مانند Batman در دهه ۹۰ و سری فیلم های Spider-Man در سال های ۲۰۰۳ به بعد خود نشان از موفقیت این سبک از فیلم ها در بازار آمریکا و بازار دنیا دارد. حالا که شهرت این شخصیت ها به سبب فیلم های ساخته شده از روی آن ها چند برابر شده و آن ها برای دنیا نیز به چهره ای آشنا تبدیل شده اند، فرصت برای گروهی دیگر از افراد و کمپانی ها فراهم شد.

                                                    

هنگامی که قهرمان ها بازی های کامپیوتری را به زانو در آوردند

کاملا درست حدس زدید، صنعت بازی های کامپیوتری که می توان آن را خواهر یا برادر سینما هم دانست وارد شد. خیلی ها دوست داشتند که کنترل این ابر قهرمان ها را در قالب یک بازی کامپیوتری در دست بگیرند. روی هر پلتفرمی که فکرش را بکنید، چندین عنوان با محوریت این شخصیت ها ساخته شده اند که از بین آن ها می توان به بازی هایی مانند Superman و Spider-Man روی کنسول Sega Genesis اشاره کرد. در نسل های بعدی هم باز شاهد ساخته شدن چنین عنوان هایی بودیم. دنیای بازی های کامپیوتری تنها جایی بود که می شد بازی های بسیار زیادی بر اساس این شخصیت ها ساخت. هزینه ساخت یک بازی در مقایسه با یک فیلم هالیوودی کمتر بود و مخاطب های اینگونه بازی ها را بیشتر طرفداران پر و پا قرص این شخصیت ها تشکیل می دادند. عرضه این سبک از بازی ها سود خوبی را برای کمپانی ها به همراه آورد و از این رو کم کم هر کمپانی بازیسازی تصمیم گرفت بر اساس این شخصیت ها یک بازی کامپیوتری تولید کند. EA ،Activision ،Warner Bros ،Sega و شمار دیگری از کمپانی های مطرح در زمینه بازیسازی سیل عظیمی از این بازی را روانه بازار کردند و بازیکنان و طرفداران بی گناه این شخصیت ها را از هر سو به محاصره خود در آوردند. همین موضوع به نوعی زیبایی این نوع از بازی ها را از بین برد. چرا که خیلی از این بازی ها دقیقا شکل هم بودند و تنها تفاوت آن ها در تغییر شخصیت اصلی بازی و دشمنان بود. تمام اینگونه از بازی ها یک سبک پلتفرمر کاملا تکراری را به نمایش گذاشتند و کم کم بازیکنان با سری بازی هایی کاملا تکراری روبرو شدند. بازی هایی که شاید خیلی ها نتوانستند آن ها را به پایان برسانند.

                                           

پهلوان پنبه های بازی های کامپیوتری!

اما کار ساخت بازی های هر دم بیلی از روی این ابر قهرمان ها پایانی نداشت و هر روز برنامه و اتفاق تازه ای برای ساخت چنین بازی هایی رقم می خورد. نمونه آن ها نمایشگاه هایی مانند Comic-Con است. البته این نمایشگاه مکان بسیار عالی است، چرا که خیلی از طرفداران این شخصیت ها می توانند با محصولات جدید این دنیای فانتزی روبرو شوند. اما Comic-Con نیز کم کم به تسخیر بازی های بی کیفیت کمپانی های بازیسازی در آمد و به محلی تبدیل شد که این کمپانی ها می توانستند بازی های نه چندان خوب را در معرض نمایش قرار دهند. بازی هایی که به ندرت می شد در بین آن ها عنوان های خوبی دید که ارزش بازی کردن را داشته باشند. شاید در بین بازی هایی که در این نمایشگاه به نمایش در آمدند، نسخه جدید سری بازی های Spider-Man ،Batman و بازی inFamous را بتوان سرآمد این بازی ها دانست. اما واقعا این بازی ها کم کم  وارد یک کلیشه افتادند و کمتر بازیسازی سعی کرد که بازی ای ساختار شکنانه در این سبک تولید کند. ابر قهرمان ها آنقدر معروف و محبوب بودند که خیلی حتی چشم بسته هم این بازی ها را خریداری و جیب سازندگان را پر پول می کردند.

                                                       

قهرمان های بی اهمیت

عرضه این بازی ها کم کم بازیکنان را قانع کرد که اکثر این عناوین فقط جنبه تبلیغاتی دارند و از نظر کیفی حرفی برای گفتن ندارند. نمونه بارز آن هم در بازی Iron Man 2 مشخص بود. این بازی به قدری ضعیف بود که کمپانی سازنده آن تنها بعد از گذشت چند روز از عرضه این بازی تعطیل شد. کم کم ارزش سرمایه گذاری روی این بازی ها از بین رفت و کمپانی هایی مانند EA و Ubisoft که سابقه زیادی در عرضه این گونه از بازی ها داشتند، اعلام کردند که ساخت بازی های این چنینی اصلا خوب نیست و بهتر است آن هزینه و وقت را روی سوژه های جدیدی گذاشت. اما باز هم خیلی از کمپانی ها از روی این شخصیت ها بازی می سازند. کمپانی Activision را می توان سردسته آن ها دانست. البته بازی های جدید این کمپانی مانند Transformers: War for Cybertron و Spider-Man: Shattered Dimensions از نظر کیفی در سطح خوبی بودند، اما باز هم نتوانستند با عنوان های روز رقابت کنند. این سبک از بازی های کامپیوتری مدت زمان زیادی است که دیگر آن رنگ و بوی همیشگی را در بین سایر عنوان ها ندارند و حس تازگی خود را از دست داده اند. این سبک از بازی ها می توانست به یکی از جذاب ترین سبک ها تبدیل شود، اما متاسفانه هم سو شدن اکثر استودیوهای بازیسازی با فیلم های هالیوودی باعث شده که این بازی ها مسیری را در پیش بگیرند که انتهای آن سرانجام خوبی برای صنعت بازی های کامپیوتری و جامعه بزرگ بازیکنان در بر ندارد.

اشتراک گذاری :
برچسب ها :

 • آخرین بروزرسانی های نودیها

 • آخرین عکسهای شبکه های اجتماعی

 • آخرین مداحی ها

  مداحی تبّت یدا… تبّت، أبی لهبٍ و تب با نوای میثم مطیعی مداحی تبّت یدا… تبّت، أبی لهبٍ و تب با نوای میثم مطیعی مداحی ای امید همه پسر فاطمه ای وای حسن جان با نوای حاج محمود کریمی مداحی ای امید همه پسر فاطمه ای وای حسن جان با نوای حاج محمود کریمی مداحی «زینب زینب» با نوای حاج مسعود پیرایش مداحی «زینب زینب» با نوای حاج مسعود پیرایش صوت/ میثم مطیعی؛ اربعین حسینی صوت/ میثم مطیعی؛ اربعین حسینی صوت/ محمود کریمی؛ اربعین حسینی صوت/ محمود کریمی؛ اربعین حسینی مداحی سید رضا نریمانی ویژه پیاده روی اربعین مداحی سید رضا نریمانی ویژه پیاده روی اربعین مداحی زیبای بیا سینه زن که مرادت رسید با نوای سید رضا نریمانی مداحی زیبای بیا سینه زن که مرادت رسید با نوای سید رضا نریمانی مداحی مطیعی؛ موکب به موکب می‌رسیم از راه مداحی مطیعی؛ موکب به موکب می‌رسیم از راه دانلود مداحی کرببلا نبر زیادم جواد مقدم دانلود مداحی کرببلا نبر زیادم جواد مقدم مداحی «حب الحسین یجمعنا» با نوای مهدی رسولی مداحی «حب الحسین یجمعنا» با نوای مهدی رسولی مداحی پای پیاده از نجف تا کربلا با صدای جواد مقدم مداحی پای پیاده از نجف تا کربلا با صدای جواد مقدم مداحی ای حسین عشق منی حاج محمود کریمی مداحی ای حسین عشق منی حاج محمود کریمی مداحی جاماندگان زیارت اربعین میثم مطیعی مداحی جاماندگان زیارت اربعین میثم مطیعی دانلود مداحی جواد مقدم – کربلا خونمه از چی دل بکنم… دانلود مداحی جواد مقدم – کربلا خونمه از چی دل بکنم…
 • دانلود بازی اندروید

  دانلود بازی Rocket racer سبک مسابقه ای با تیر و بمب اندروید دانلود بازی Rocket racer سبک مسابقه ای با تیر و بمب اندروید دانلود بازی Hub: Puzzle دانلود بازی Hub: Puzzle دانلود بازی Cube worm کرم به سبک سه بعدی اندروید دانلود بازی Cube worm کرم به سبک سه بعدی اندروید دانلود بازی Kick or die: Karate ninja دانلود بازی Kick or die: Karate ninja دانلود بازی Moto RKD dash سبک جدید موتورسواری دانلود بازی Moto RKD dash سبک جدید موتورسواری دانلود بازی Traffic rush 2 کنترل ترافیک و جلوگیری از تصادف اندروید دانلود بازی Traffic rush 2 کنترل ترافیک و جلوگیری از تصادف اندروید دانلود بازی Impossible lines فکری منطقی اندروید دانلود بازی Impossible lines فکری منطقی اندروید دانلود بازی Super Chavis land جلورفتنی باحال اندروید! دانلود بازی Super Chavis land جلورفتنی باحال اندروید! دانلود بازی Submersia زیردریایی اندروید دانلود بازی Submersia زیردریایی اندروید
 • دانلود آخرین سخنرانی ها

  دانلود صوت واکنش رائفی پور به دستگیری امیر تتلو دانلود صوت واکنش رائفی پور به دستگیری امیر تتلو صوت/دکتر حسن عباسی”عواقب بالا رفتن سن ازدواج!” صوت/دکتر حسن عباسی”عواقب بالا رفتن سن ازدواج!” استاد رائفی پور:دلایل منع حضور احمدی نژاد در انتخابات ۹۶/صوت استاد رائفی پور:دلایل منع حضور احمدی نژاد در انتخابات ۹۶/صوت در واکنش‌ به انتشار تصاویر چکهای ۲۰ میلیونی سعید حدادیان: والله بالله تالله چک ۲۰ میلیونی نگرفته‌ام +صوت در واکنش‌ به انتشار تصاویر چکهای ۲۰ میلیونی سعید حدادیان: والله بالله تالله چک ۲۰ میلیونی نگرفته‌ام +صوت پادکست “خوش تیپ” با روایت حاج حسین یکتا (صوت) پادکست “خوش تیپ” با روایت حاج حسین یکتا (صوت) صوت/ توضیحات رهبر انقلاب درباره جلسه خصوصی با احمدی نژاد صوت/ توضیحات رهبر انقلاب درباره جلسه خصوصی با احمدی نژاد استاد راِئفی پور:از رحمت خدا ناامید نشوید… استاد راِئفی پور:از رحمت خدا ناامید نشوید… درمان وسواس با گوش دادن به این سخنرانی ! درمان وسواس با گوش دادن به این سخنرانی ! دانلود صوت مناظره جنجالی مناظره شریعتمداری و خرازی – ۱۶ مرداد ۹۵ دانلود صوت مناظره جنجالی مناظره شریعتمداری و خرازی – ۱۶ مرداد ۹۵ دانلود سخنرانی دکتر حسن عباسی – مهدویت و آخرالزمان – تیر ۹۵ دانلود سخنرانی دکتر حسن عباسی – مهدویت و آخرالزمان – تیر ۹۵ صوت/ اثبات ولایت فقیه در ۵ دقیقه! صوت/ اثبات ولایت فقیه در ۵ دقیقه! دانلود سخنرانی استاد رائفی پور شب ۱۹ رمضان المبارک ۹۵ – کیفیت عالی دانلود سخنرانی استاد رائفی پور شب ۱۹ رمضان المبارک ۹۵ – کیفیت عالی
 • طراحی سایت