**-------** حلول ماه ربیع الاول ماه شادی اهل بیت علیهم السلام را به همه ی مسلمانان تبریک عرض می نماییم **-------**

صفحه ویژه مداحی پرسش و پاسخ مسایل نوجوانان و جوانان و مسایل وسواسی لینکستان

ارتباط با ما

ایمیل: navadiha@chmail.ir

عباسي: امروز بسياري از مراكز فرهنگي كشور از مدل فريدمن پيروي مي‌كنند / دانشگاه در جامعه ما دیگر مرده است

0
بسم الله الرحمن الرحیم – خبرگزاری مهاجر – رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال با اشاره به جلوه‌هاي عيني مدل فريدمن و آثار آن در كشورها گفت: امروز بسياري از مراكز دولتي و بخش هاي فرهنگي كشور مانند دانشگاه آزاد، آموزش پرورش خصوصی و حوزه هنری همگی از مدل فریدمن پیروی می‌کنند.
  
مشروح خبر در ادامه

 

به گزارش خبرگزاری مهاجر به نقل از خبرگزاري دانشجو، حسن عباسي در جلسه سیصد و چهاردهم از سلسله جلسات «طرح‌ريزي استراتژيك كلبه كرامت» با عنوان «شورش علیه طمع – 9 / دكترين شوك – 2» به بررسي مكاتب اقتصادي مسلط جهان پرداخت.

رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال به بررسي اصطلاح برآورد محيطي پرداخت و گفت: به ارزیابی اتفاقاتی که در سیاست جهانی، خصوصاً اقتصاد رخ مي دهد، اصطلاحاً «برآورد محیطی» گفته می‌شود.
 
وي با اشاره به وجود دیدگاه‌های مختلف در این موضوع  گفت: اين مسئله از جمله مسائلی است که در طرح‌ریزی استراتژیک بررسی می‌شود و آشنایی با آن یک اصل است؛ نظامی‌ها اصطلاحاً به آن جو و زمین می‌گویند كه در آن، وضعیت موجود، وضعیت آب و هوا، دشمن، زمین، دریا و غيره بررسی می‌شود؛ این یک نکته کلیدی است.
 
عباسي برآورد محيطي را به ابعاد مختلف بسط داد و افزود: نکته دیگر این است که در سیاست نيز چینش عناصر قدرت، برآورد می‌خواهد، این موضوع در فرهنگ پیچیده‌تر و متمایزتر است و در اقتصاد با نظر به بازار، مادی‌تر است، برآورد جمع اینها دشوار است؛ در این موضع، ما یا تحلیل‌گر هستیم یا توصیف‌گر.

رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال گفت: یکی از کسانی که به این موضوع پرداخته، خانم نائومی کلاین[Naomi Klein] است كه گویا کمی چپ‌گرا هم هست.

وي با اشاره به انواع برآورد محيطي خاطرنشان كرد: ما دو نوع برآورد درونی و بیرونی داریم. برآورد بیرونی یعنی اینکه از بیرون مسئله را مطالعه کنیم، برآورد درونی هم مانند آنچه سازمان های اطلاعاتی غرب می‌کنند، عمل كنيم.
 
عباسي با اشاره به عملكرد سازمان هاي اطلاعاتي غرب تاكيد كرد: آنها به مناطق دشمنانشان آدم می‌فرستند تا اطلاعات به دست بیاورند، مثلاً همیشه یک سری افراد از ایران به بیرون منتقل، و به عنوان نماينده ايران حرف آنها را منعکس می‌کنند.
 
رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال مصداق كلام خود را چنين عنوان كرد: مثلاً بنی صدر را به عنوان اولین رئیس‌جمهور ایران نگه داشته‌اند و هر چند وقت یک بار حرفی از او می‌گیرند. نائومی رفتار سیاسی و اقتصادی آنها را از درون مورد بررسی قرار می‌دهد.

وي با تاكيد بر اينكه تبیین این مسائل از دو جهت اهمیت دارد، افزود: یکی آموختن تحلیل از درون و چگونگی مداقه قرار دادن عناصر در آن و دیگری دقیق معرفی کردن فضای امروز؛ البته نباید برآورد ما را مخدوش، و تفکر آزادانه را از ما سلب کند.

اسارت بين مكتب كينز و فريدمن

عباسي با بيان اينكه ما امروز بین دو مکتب سرمایه‌گذاری غربی، يعني مكتب کینز و فریدمن اسیر هستیم، گفت: در صفحه 782 کتاب مجمع تشخیص مصلحت، امنیت ملی و نظام اقتصادی ایران، گفته شده که مکتب نئوکینزی به درد ما می‌خورد. جریان دولت هم تکنوکرات‌ها را برای طی مسیر اقتصادی انقلاب انتخاب کرده است؛ یعنی همان کاری که بعد از جنگ کردند، دین را کنار گذاشتند و فقط تکنیک را شرط دانستند.

رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال با اشاره به عملكرد دولت فعلي ادامه داد: دولت فعلی هم از اول همین راه را می‌رفت، فقط الان علنی شده است. چرا در قانون اساسی گفته شده که وزیر اطلاعات باید مجتهد باشد ولی برای تنظیم‌کننده معیشت مردم اجتهاد شرط نشده است؟ وقتی اقتصاد را به تکنوکرات دادیم، یعنی نمی‌خواهیم دین را دخالت دهیم. حرف‌ها و کارهای دولت شبیه تز مقررات‌زدایی فریدمن است.
 
وي به بيان انحراف ايران پرداخت و گفت: فریدمن معروف به جن کوتوله، معمار نظام سرمایه‌داری جدید است. در بازار این کشور چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مجمع مصلحت نئوکینز و دولت تکنوکرات، نتيجه آن همین نوسان در قیمت دلار و سکه است، این انحراف در جمهوری اسلامی است.

عباسي افزود: نائومی کلاین قضیه میلتون فریدمن را بررسی کرده است. امروز دیگر هيچ‌کس حتی نئوکینزی‌ها نيز با کینز کاری ندارند.
 
رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال در ادامه گفت: کلاین نسبت این دو جریان را بررسی می‌کند و مي‌گويد در سال 1920-1930 که رکود اقتصادی حاکم بود، نگاه کینز پذیرفته مي‌شود، سپس بررسی می‌کند که چگونه در سال 1970 که رکود تورمی پیش آمد، نظر فریدمن مطرح شد. این يك برآورد محیطی است.

دكترين شوك يا سرمايه‌گذاري فاجعه

وي در ادامه گفت: حرف کلاین Sock Doctorine [دکترین شوک] است با زیرعنوان سرمایه‌گذاری فاجعه، حکایت ما هم شبیه این قاعده است. نگاه او درباره شوک از پزشکی آمده است. یک فرضیه در پزشکی وجود داشت مبنی بر اینکه با شوک الکتریکی می‌شود ذهن را خالی کرد و از نو ساخت. خانم کلاین بررسی می‌کند که این تئوری در اقتصاد راه یافته است، همان چیزی که فریدمن برای شیلی و ایالات متحده تجویز کرد.

عباسي به تشريح مسئله شوك پرداخت و گفت: شوک باعث توقف هوشیاری شده و سیستم عصبی را مورد هجوم قرار می‌دهد. شوک زمانی اتفاق می‌افتد که خارج از ظرفیت شما باشد، اگر خارج از تحمل شما نبود دیگر اسم آن شوک نیست.
 
رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال شوك را در بحث تئوري سيستم ها مهم دانست و ادامه داد: شوک آن حالت روانی است که به یک موجود وارد می‌شود و هوشیاری تصمیم‌گیری او را مختل كرده و باعث از دست دادن تعادل و اختلال لحظه‌ای می‌شود، در جامعه هم به همین ترتیب است. در اینجا بحث تئوری سیستم‌ها حائز اهمیت است.

وي در ادامه گفت: شوک سریع که منجر به نابودی شود، ارزش بالاتری دارد. گاهی شوک آن قدر بالاست که متوجه آن نمی‌شویم و بعداً معلوم می‌شود.

عباسي شوك را به سه دسته تقسيم كرد: اولين شوك، شوك سخت است؛ مثل جنگ، کودتا، زلزله و حوادث طبیعی. فریدمنی‌ها منتظر یک شوک فیزیکی مثل جنگ هستند تا از شرايط ايجاد شده بوسيله این شوک بین سه، شش يا 9 ماه استفاده کنند.
 
رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال شوك نیمه سخت يا غیر فیزیکی را دومين شوك دانست و گفت: شوك نيمه سخت شامل تورم، رکود و غيره است، مانند نابودی اقتصاد قوی، بحران بدهی، نوسانات ارضی، رکودهای اقتصادی و تورم عنان گسیخته آرژانتین كه الان شوک نیمه سخت در حال وقوع است.
 
وي سومين دسته شوك را شوك نرم يا فرهنگي خواند و گفت: شوك نرم يا فرهنگی شامل مسائل اخلاقی، علمی، ایدئولوژیک، خبری و غيره است. الان در جامعه بیشتر مترصد این شوك هستند؛ یعنی یک پدیده معنوی، سیستم معنوی قبلی را نابود می‌کند.

اصل ويرانگري خلاق از ديدگاه فريدمن

عباسي گفت: فریدمن نظر ویرانگری خلاق را پی می‌گیرد. یک اصل در فلسفه جنگ مطرح است که می‌گوید جنگ تمدن‌ساز است، مثلاً به جای اینکه این همه طول بکشد تا طرح عقب‌نشینی خانه‌های تهران به سرانجام برسد و مردم را راضی کنیم کم‌کم خانه‌هایشان را بفروشند و بروند، یک زلزله می‌آید و همه را خراب می‌کند و ما از اول آن را درست می‌سازیم.

رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال افزود: فریدمن در آخرین مقاله خود، درباره طوفان کاترینا می‌نویسد: «کاری را که می‌خواستیم در چند دهه انجام دهیم، دست خدا انجام داد، الان بهترین فرصت است تا آموزش را از دست دولت درآوریم تا نگاه سوسیالیستی حاکم نشود.»

وي با اشاره به جلوه‌هاي عيني مدل فريدمن گفت: دانشگاه آزاد، آموزش پرورش خصوصی، تلویزیون خصوصی، درآمدزا کردن بخش‌های مختلف بخصوص فرهنگ برای مستقل شدنشان، درآمدزایی نیروهای مسلح، تلویزیون، وزارت اطلاعات، بخش‌های فرهنگی مثل حوزه هنری و غيره همگی از مدل فریدمن پیروی می‌کنند.
 
عباسي با هشدار به نتايج پيروي از مدل فريدمن خاطرنشان كرد: استفاده از مدل فريدمن آدم فرهنگی و نظامی و وزارت اطلاعات را سوداگر بار می‌آورد. فریدمن 93 ساله از طوفان کاترینا به خاطر خصوصی شدن آموزش خوشحال است!

رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال در ادامه تشريح مدل فريدمن افزود: نظر فریدمن اين است كه طرح‌های جایگزین مناطق فرسوده را باید آماده داشت تا بعد از حادثه، بلافاصله پیاده شود. 11 سپتامبر باعث حمله به خاورمیانه شد و زمینه آن را فراهم کرد، نام این کار ویرانگری خلاق است.
 
وي گفت: در ایران هم این‌گونه کارها، با عناوین هدفمندسازی یارانه‌ها دنبال می‌شود، ايجاد یک شوک به جامعه یا حذف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بدون داشتن جایگزین مناسب براي آن، همه اینها نگاه فریدمنی است، یعنی فقط به هم زدن کافه!

عباسي ادامه داد: دو مدل موجود در اقتصاد، آزمون پس داده است، آقا هم فرموده‌اند.

رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال با بيان اينكه خانم کلاین برای این کتاب، یک فیلم مستند هم ساخته و مباحث کتاب را در فيلم مطرح می‌کند، ادامه سخنراني خود را مربوط به توضيحات در مورد اين فيلم دانست و گفت: مثال‌هایی که کلاین درباره شوک‌ها می‌زند، شیلی، طوفان کاترینا، سونامی، روسیه، جنگ عراق و سازوکارهای ایالت متحده است.

وي اشكالات وارده بر كلاين را چنين برشمرد: 1- پسران مکتب شیکاگو را یکسره به فریدمن نسبت می‌دهد، در حالی که قبل از اینکه آنها شاگرد فریدمن باشند، شاگرد لواشتروس هستند. 2- نگاه چپ‌گرا و تلقی‌های مارکسیستی كلاين باعث شده تا بغضش چندان هم اصیل نباشد، او الگوی جایگزین ارائه نمی دهد.

عباسي گفت: دکترین شوک همان ماهی گرفتن از آب گل‌آلود، تبدیل تهدید به فرصت یا به گفته مایکل لدین ویرانگری خلاق است؛ خراب‌کاری که در آرژانتین پیش آمد، سعی شد با «مارادونا» به فراموشی سپرده شود. الان به هر کس می‌گویی آرژانتین، پیراهن راه‌راه آبی و مارادونا را به خاطر می‌آورد و آن حادثه دیگر فراموش شده است.

نسبت بين اقتصاد آزاد و ديكتاتوري آمريكا

رئيس مركز بررسي‌هاي دكترينال افزود: کلاین خواسته تا اقتصاد آزاد را دیکتاتوری بیان کند، هر قدر اقتصاد آزادتر شده، دیکتاتوری آمریکا و اختلاف فقیر و غنی هم بیشتر شده است، یعنی دقیقاً عکس نظر فریدمن. فریدمن به طمعی که در مجموع رقم می‌خورد توجه نکرده بود. با آزادتر شدن اقتصاد طمع هم بیشتر می‌شود.

دانشگاه در جامعه ما مرده است

وي به بيان سوالات خود از مسئولان پرداخت و ادامه داد: حال حرف من این است كه چرا حرف های این نظریه‌پردازها بدون نقد آنها در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود؟ دیگر اینکه، چرا مجمع تشخیص مصلحت نظام، تئوري نئوکینزی‌ها را مطرح می‌کند و دولت، فریدمنی عمل می‌کند و دوست دارد پیرو هیچ قانونی نباشد؟
 
عباسي در خاتمه گفت: من حاضرم با تمام مدافعان این نظریه‌ها مناظره کنم، از رئیس دانشگاه علامه طباطبايي و دانشگاه تهران گرفته تا هر کس ديگري. با مطرح کردن کرسی‌های آزاداندیشی، شاید خواستند خالی بودن دانشگاه از نظریه را نشان دهند. دانشگاه در جامعه ما دیگر مرده است.
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

 • آخرین بروزرسانی های نودیها

 • آخرین عکسهای شبکه های اجتماعی

 • آخرین مداحی ها

  مداحی تبّت یدا… تبّت، أبی لهبٍ و تب با نوای میثم مطیعی مداحی تبّت یدا… تبّت، أبی لهبٍ و تب با نوای میثم مطیعی مداحی ای امید همه پسر فاطمه ای وای حسن جان با نوای حاج محمود کریمی مداحی ای امید همه پسر فاطمه ای وای حسن جان با نوای حاج محمود کریمی مداحی «زینب زینب» با نوای حاج مسعود پیرایش مداحی «زینب زینب» با نوای حاج مسعود پیرایش صوت/ میثم مطیعی؛ اربعین حسینی صوت/ میثم مطیعی؛ اربعین حسینی صوت/ محمود کریمی؛ اربعین حسینی صوت/ محمود کریمی؛ اربعین حسینی مداحی سید رضا نریمانی ویژه پیاده روی اربعین مداحی سید رضا نریمانی ویژه پیاده روی اربعین مداحی زیبای بیا سینه زن که مرادت رسید با نوای سید رضا نریمانی مداحی زیبای بیا سینه زن که مرادت رسید با نوای سید رضا نریمانی مداحی مطیعی؛ موکب به موکب می‌رسیم از راه مداحی مطیعی؛ موکب به موکب می‌رسیم از راه دانلود مداحی کرببلا نبر زیادم جواد مقدم دانلود مداحی کرببلا نبر زیادم جواد مقدم مداحی «حب الحسین یجمعنا» با نوای مهدی رسولی مداحی «حب الحسین یجمعنا» با نوای مهدی رسولی مداحی پای پیاده از نجف تا کربلا با صدای جواد مقدم مداحی پای پیاده از نجف تا کربلا با صدای جواد مقدم مداحی ای حسین عشق منی حاج محمود کریمی مداحی ای حسین عشق منی حاج محمود کریمی مداحی جاماندگان زیارت اربعین میثم مطیعی مداحی جاماندگان زیارت اربعین میثم مطیعی دانلود مداحی جواد مقدم – کربلا خونمه از چی دل بکنم… دانلود مداحی جواد مقدم – کربلا خونمه از چی دل بکنم…
 • دانلود بازی اندروید

  دانلود بازی Rocket racer سبک مسابقه ای با تیر و بمب اندروید دانلود بازی Rocket racer سبک مسابقه ای با تیر و بمب اندروید دانلود بازی Hub: Puzzle دانلود بازی Hub: Puzzle دانلود بازی Cube worm کرم به سبک سه بعدی اندروید دانلود بازی Cube worm کرم به سبک سه بعدی اندروید دانلود بازی Kick or die: Karate ninja دانلود بازی Kick or die: Karate ninja دانلود بازی Moto RKD dash سبک جدید موتورسواری دانلود بازی Moto RKD dash سبک جدید موتورسواری دانلود بازی Traffic rush 2 کنترل ترافیک و جلوگیری از تصادف اندروید دانلود بازی Traffic rush 2 کنترل ترافیک و جلوگیری از تصادف اندروید دانلود بازی Impossible lines فکری منطقی اندروید دانلود بازی Impossible lines فکری منطقی اندروید دانلود بازی Super Chavis land جلورفتنی باحال اندروید! دانلود بازی Super Chavis land جلورفتنی باحال اندروید! دانلود بازی Submersia زیردریایی اندروید دانلود بازی Submersia زیردریایی اندروید
 • دانلود آخرین سخنرانی ها

  دانلود صوت واکنش رائفی پور به دستگیری امیر تتلو دانلود صوت واکنش رائفی پور به دستگیری امیر تتلو صوت/دکتر حسن عباسی”عواقب بالا رفتن سن ازدواج!” صوت/دکتر حسن عباسی”عواقب بالا رفتن سن ازدواج!” استاد رائفی پور:دلایل منع حضور احمدی نژاد در انتخابات ۹۶/صوت استاد رائفی پور:دلایل منع حضور احمدی نژاد در انتخابات ۹۶/صوت در واکنش‌ به انتشار تصاویر چکهای ۲۰ میلیونی سعید حدادیان: والله بالله تالله چک ۲۰ میلیونی نگرفته‌ام +صوت در واکنش‌ به انتشار تصاویر چکهای ۲۰ میلیونی سعید حدادیان: والله بالله تالله چک ۲۰ میلیونی نگرفته‌ام +صوت پادکست “خوش تیپ” با روایت حاج حسین یکتا (صوت) پادکست “خوش تیپ” با روایت حاج حسین یکتا (صوت) صوت/ توضیحات رهبر انقلاب درباره جلسه خصوصی با احمدی نژاد صوت/ توضیحات رهبر انقلاب درباره جلسه خصوصی با احمدی نژاد استاد راِئفی پور:از رحمت خدا ناامید نشوید… استاد راِئفی پور:از رحمت خدا ناامید نشوید… درمان وسواس با گوش دادن به این سخنرانی ! درمان وسواس با گوش دادن به این سخنرانی ! دانلود صوت مناظره جنجالی مناظره شریعتمداری و خرازی – ۱۶ مرداد ۹۵ دانلود صوت مناظره جنجالی مناظره شریعتمداری و خرازی – ۱۶ مرداد ۹۵ دانلود سخنرانی دکتر حسن عباسی – مهدویت و آخرالزمان – تیر ۹۵ دانلود سخنرانی دکتر حسن عباسی – مهدویت و آخرالزمان – تیر ۹۵ صوت/ اثبات ولایت فقیه در ۵ دقیقه! صوت/ اثبات ولایت فقیه در ۵ دقیقه! دانلود سخنرانی استاد رائفی پور شب ۱۹ رمضان المبارک ۹۵ – کیفیت عالی دانلود سخنرانی استاد رائفی پور شب ۱۹ رمضان المبارک ۹۵ – کیفیت عالی
 • طراحی سایت