--نودیها--ماه خون ماه اشك ماه ماتم شد ، بر دل فاطمه داغ عالم شد. امام رضا علیه السلام : هر كه عاشورا روز مصيبت و اندوه و گريه‏ اش باشد، خداوند روز قيامت را روز شادى و سرورش مى ‏گرداند .نودیها --نودیها--امام سجاد علیه السلام:در شگفتم از كسى كه از غذا مى ‏پرهيزد تـا گـرفـتـار زيـان آن نشـود؛ ولى از گـناه پـرهـيز نمى‏ كـند تا گرفتار ننگ و عار آن نگردد. --نودیها-- بهترين شروع كارها صداقت و راستگويى و بهترين پايان آنها وفا است
صفحه ویژه مداحی درمان وسواس با گوش دادن به این سخنرانی ! لینکستان

ارتباط با ما

ایمیل: navadiha@chmail.ir

آیا شما هم به فیس بوک معتاد هستید؟

0

نتایج یک تحقیق در نروژ نشان می‌دهد که زنان بیشتر معتاد شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک می‌شوند.

به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان،  فیس‏بوک به‏رغم ایجاد ارتباط بین فرد و دوستان متعدد، احساس تنهایی را افزایش می‌دهد! فرد به جای ارتباط واقعی و رودررو با دوستان خود، وقت خودش را با فیس‏بوک می‏گذراند و در واقع کیفیت دوستان را فدای کمیت آنان می‌کند. از فیس‏بوک به عنوان جانشینی برای دوستان واقعی خود استفاده نکنید، بلکه آن را به عنوان ابزاری جهت تحکیم دوستی‏های قبلی خود به کار‌گیرید.
آیا تا به حال با خود اندیشیده‌اید که ممکن است اشتیاق افراطی نسب به یک سایت اجتماعی داشته باشید و یا به عبارت ساده‌تر به فیس بوک معتاد باشید؟
به گزارش لیزنا به نقل از تی تری، تست اعتیاد به فیس‌بوک، که در مجله گزارش های روانشناسی به چاپ رسیده است بر پایه شش عامل اصلی اعتیاد یعنی عدم کنترل شخصی، تغییر پی در پی خلق و خو، انزوا، افزایش مصرف، درگیری با افراد و بازگشت مجدد است.
بسیاری از مردم بر این باور بودند که استفاده آن ها ازفیس بوک به علت اضطرار می باشد. ۵۶ درصد از پاسخ دهنده ها این طوربیان کردند که استفاده از فیس بوک برایشان یک امر حیاتی است و حتی در مواردی اعتراف کردند که در هنگامی که در رستوران همراه دوستانشان در حال غذا خوردن می باشند جهت بررسی فیس بوک میزغذا را ترک کرده و به سرویس های بهداشتی می روند.

به گزارش مجله آنلاین ساینس دیلی،‌ دکتر سسیلی شیو آندری آسن متخصص روانشناسی درباره این مطالعه که برای اولین بار در جهان انجام گرفته می‌گوید: میزان استفاده از سایت پروژه مطالعاتی خود تحت عنوان «اعتیاد به فیس بوک» را در دانشگاه برگن انجام داده است. در این پروژه نقطه نظراتی شفاف درباره اینکه چرا برخی از مردم به فیس بوک وابسته می‌شوند، ارائه شده است.

آندری آسن می‌گوید: این وابستگی اجتماعی فیس بوک در اکثر کشورهای مختلف جهان به سرعت رو به افزایش است و ما هم اکنون با بخشی از مشکل اعتیاد به اینترنت در ارتباط با رسانه‌های اجتماعی مواجه هستیم.

دکتر آندری آسن  به فیس بوک معمولا در جوان ترها بیشتر از کاربران مسن‌تر اتفاق می‌افتد. بعلاوه ما در این بررسی‌ها متوجه شدیم افرادی که اضطراب بیشتری دارند و از نظر روابط اجتماعی بیشتر احساس عدم اطمینان می‌کنند از طرفداران پر و پا قرص فیس بوک هستند. احتمالا علت این امر آن است که افراد مضطرب از طریق یک رسانه اجتماعی راحت‌تر از برخورد رو دررو می‌توانند با دیگران ارتباط بگیرند.

افرادی که زندگی سازمان یافته‌تری دارند و بیشتر بلندپرواز و با اعتماد به نفس هستند کمتر با خطر اعتیاد به فیس بوک مواجهند. این اشخاص معمولا از سایت‌های اجتماعی به عنوان یک بخش داخلی از کار و شبکه اینترنت، استفاده می‌کنند.

این مطالعات همچنین تاکید می‌کند افرادی که به فیس بوک وابسته هستند از نظر چرخه خواب – بیداری دچار مشکل می‌شوند. متاسفانه از آنجا که فیس بوک به یک ابزار روزمره مثل تلویزیون تبدیل شده برای بسیاری از مردم دشوار است قبول کنند که به این رسانه اجتماعی معتاد شده‌اند اما بررسی‌های دکتر آندری آسن نشان می‌دهد که علائم اعتیاد به فیس بوک شبیه به اعتیاد به مواد مخدر، اعتیاد به الکل و اعتیاد به مواد شیمیایی است.

۳۳ درصد صفحه فیس بوکشان را در سینما و در حال تماشای فیلم بررسی می کنند. ۱۴ درصد در مراسم خاکسپاری، ۱۲درصد در مراسم عروسی خود و ۱۷ درصد هم فیس بوک را درمراسم عروسی دوستشان چک می کنند. ۶۸درصد از پاسخ دهنده ها از عدم توانایی خود در استفاده از فیس بوک نگران هستند و ۴۵ درصد هم می گویند که برای چک کردن صفحه فیس بوک بهانه تراشی می کنند و از مجالس گوناگون خانوادگی خارج می شوند.

۳۲درصد از کاربران درحال دوش گرفتن صفحه شخصی خود را بازبینی می کنند و ۵۶ درصد هم در حالی که از سرویس بهداشتی استفاده می کنند صفحه خود را بروزرسانی می نمایند.

سایر افراد نیز می گویند که استفاده از فیس بوک طوری برایمان حیاتیست که حتی درحال خواندن داستان شب برای کودکانمان نیز دوری از آن برایمان سخت می باشد
 دکتر «لیپاری» می‌گوید، چند علامت برای اعتیاد به فیس‏بوک مطرح است:
۱- کاهش و تغییر ساعت خواب به خاطر فیس‏بوک: اگر شما از وقت خواب‌تان می‏زنید و شب‌ها تا دیروقت پای فیس‏بوک می‏نشینید و فردا خسته و خواب‏آلوده هستید، ممکن است فیس‏بوک برایتان به یک وسواس تبدیل شده باشد. در حالت طبیعی نباید به خاطر فیس‏بوک از خودتان و زندگی‏تان غافل شوید.

۲- گذراندن بیش از یک ساعت در روز پای فیس‏بوک: تعیین اینکه زمان طبیعی استفاده از شبکه‌های اجتماعی چقدر است، کار آسانی نیست. دکتر «لیپاری» می‌گوید: «من نمی‌توانم تصور کنم که کسی بیش از یک ساعت در روز به فیس‏بوک نیاز داشته باشد.»

۳- حساس شدن نسبت به دوستی‏های گذشته: ارتباط دوباره با دوستان قدیمی یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های فیس‏بوک است و اصولا دوستی با دوستان سابق در فیس‏بوک غلط نیست ولی این موضوع، به گفته دکتر «پایل» ممکن است به راحتی از کنترل خارج شود. او می‌گوید: «یکی از مراجعان من در فیس‏بوک با دوست سابق خود برخورد کرد. آنها ساعت‌ها به درد دل کردن با یکدیگر در فیس‏بوک مشغول شدند. او درباره نارضایتی از زندگی زناشویی خود با دوست سابقش حرف زد. یکی از اقوام او این نوشته‌ها را دید و موضوع را به والدین دختر اطلاع داد. والدین او با شوهرش تماس گرفتند. آنها اکنون در آستانه طلاق هستند.»

۴- غفلت از کار به خاطر فیس‏بوک: اگر به قصد اینکه به سراغ فیس‏بوک بروید سعی می‌کنید کار خود را زودتر تمام کنید احتمالا مشکل دارید.

۵- نگرانی و هراس از اینکه روزی نتوانید از فیس‏بوک استفاده کنید: دکتر «پایل» می‌گوید: اگر یک روز بدون فیس‏بوک گذراندید و این موضوع باعث استرس شما شد، بهتر است به فکر تغییر وضعیت باشید.
 نتایج یک تحقیق در نروژ نشان می‌دهد که زنان بیشتر معتاد شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک می‌شوند.
محققان نروژ با انجام یک مطالعه متوجه شدند که زنان بیش از مردان به استفاده از شبکه‌های اجتماعی خصوصا فیس‌بوک، پیدا می‌کنند.
روانشناسان نروژی از دانشگاه برگن این کشور ۴۲۳ دانشجو که نشانه‌های اعتیاد به استفاده از فیس‌بوک در آنها دیده می‌شد را مورد بررسی قرار دادند.نتایج تحقیقات آنها نشان داد هرچه سن پایین‌تر باشد احتمال اعتیاد به این شبکه اجتماعی هم بالاتر می‌رود.از سوی دیگر مطالعات آنها نشان داد افرادی که میزان اضطراب و نگرانی در رفتارشان بیشتر است کاربران همیشگی شبکه‌های اجتماعی هستند، چراکه این افراد معاشرت‌های مجازی را به ارتباط‌‌های درون جامعه ترجیح می‌دهند.
به گفته این محققان، شانس این‌که افراد برون‌گرا معتاد این شبکه‌های اجتماعی شوند بسیار پایین است.این محققان با تهیه یک پرسشنامه از کاربر خواسته بود میزان استفاده از فیس‌بوک و اعتیاد به آن را «خیلی به ندرت» تا «اغلب» مشخص کنند.در نهایت متوجه شدند میزان اعتیاد به استفاده از شبکه اجتماعی فیس‌بوک در میان کاربران زن بیشتر است.

در زیر راه های ساده ای برای ترک فیس بوک شرح داده شده است با ما همراه باشید:

۱. برای خود هدف تعریف کنید

فیس بوک زمانی تنها یک وسیله سرگرمی به شمار می آمد و خیلی ها ترجیح می دادند برای تفریح به جای رفتن به دامان طبیعت یا تماشای تلویزیون پای سیستم خود بنشینند و به فیس بوک شان سری بزنند، اما حالا فیس بوک حتی می تواند منبع درآمد هم باشد.

شما آزادید که هر طور خواستید از فیس بوکتان استفاده کنید، اما لطفا برای پیشگری از معتاد شدن قبل از سر زدن به آن هدف خود از این کار را مشخص کنید.

۲. برای خود زمان تعیین کنید

این یکی را خیلی جدی بگیرید. می دانیم سخت است و کمی خویشتن داری می طلبد و اراده. اما باور کنید شدنی است. تعیین مدت زمان برای حضور در فیس بوک حتی می تواند باعث شود که جذابیت این شبکه اجتماعی برایتان به مرور کمرنگ نشود و وقت تان هم به بطالت نگذرد.

۳. اهداف خود را به اشتراک بگذارید

سعی کنید فیس بوک را به دوستی خوب برای خود تبدیل کنید، نه دشمنی که توان و وقت و انرژی و حتی اعصاب تان را از شما می گیرد. به فیس بوک به چشم یک فرصت برای رسیدن به اهدافتان نگاه کنید و هدف های خود را در آنجا به اشتراک بگذارید. راه میان بر خوبی می تواند باشد برای رسیدن به اهداف و البته معتاد نشدن!

۴.  برای خود استراحت بین دو فیس بوک بگذارید!

اگر از آن دو آتشه هایی هستید که بقیه کارهایتان را لابه لای سر زدن به فیس بوک انجام می دهید و اصلا به خرجتان نمی رود که فیس بوک را باید لابه لای کارهای دیگر بگنجانید، لا اقل لطف کنید بین زمان هایی که در فیس بوک هستید، برای خود استراحت در نظر بگیرید تا بتوانید به کارهای دیگرتان برسید!

۵. به خودتان فیس بوک جایزه بدهید

این یکی خیلی شیرین است. می توانید در ازای انجام هر کار یا پروژه ای که برایتان اهمیت دارد، یک فیس بوک به خود جایزه بدهید. به این معنا که هر چه کار انجام شده مهمتر باشد، زمان بیشتری را در فیس بوک بگذرانید. تازه این مدل فیس بوک بازی هیجان و شیرینی بیشتری هم دارد.

و بالاخره

۶. سیستم تان را خاموش کنید

باور کنید در دنیای اطرافتان هم زیبایی هایی هست که به اندازه فیس بوک یا حتی بیشتر از آن می توانند برای شما هیجان انگیز باشند. پس مرام بگذارید و یکبار از خیر فیس بوک بگذرید و به جای آن به اطرافتان نگاه کنید. اگر جواب نداد می توانید دوباره به رویه پیشین بازگردید.

کاربران با رتبه دهی از ۱ تا ۵  به شش سوالی که در زیر آمده است به ترتیبی که یکی از ۶ سئوال پایین ترین رتبه و بقیه بالاترین رتبه را داشته باشند، قادر خواهند بود تا تعیین کنند که آیا توسط فیس‌بوک طلسم شده اند یا خیر؟!

۱. شما زمان زیادی را به فیس‌بوک یا درباره استفاده از آن فکر می کنید.

۲. شما احساس می کنید که به سمت استفاده هر چه بیشتر و بیشتر از فیس‌بوک کشیده می شوید.

۳. شما از فیس‌بوک برای فراموش کردن مسائل شخصی تان استفاده می کنید.

۴. شما تلاش کرده اید تا استفاده از فیس‌بوک را متوقف کنید اما موفق نبوده اید.

۵. اگر شما از استفاده فیس‌بوک منع شوید دچار اضطراب و نگرانی می گردید.

۶. شما بسیار زیاد از فیس‌بوک استفاده می کنید به حدی که بر روی تحصیل و شغل شما اثر منفی گذاشته است.

اگر امتیاز شما ۴ یا بیشتر از آن در حداقل ۴ مورد از این سئوالات باشد، نشان دهنده این است که ظاهراً و البته نه لزوماً به فیس‌بوک معتاد هستید.

این تست در یک نمونه ۴۲۳ نفری از دانشجویان دانشگاه برگن در نروژ اجرا شده است و نتایج نشان داده که کاربران جوانتر نسبت به کاربران با سن بیشتر استعداد بیشتری برای معتاد شدن به شبکه اجتماعی فیس‌بوک دارند.

هم چنین نتایج نشان می دهد که زنان در خطر بیشتری نسبت به مردان قرار دارند و افرادی که از اضطراب رنج می برند هم بیشتر به فیس‌بوک وابسته هستند به این دلیل که آنها ارتباط با دیگران به طریقه غیر حضوری را خیلی راحت تر می دانند.

در بخش یافته ها به پژوهش دیگری نیز اشاره شده است که در آن ۱۰۰۰ دانشجوی دانشگاه گوتنبرگ سوئد مورد مطالعه قرار گرفته اند. این پژوهش نشان می دهد که ۸۵ درصد از این دانشجویان به طور روزانه از فیس‌بوک استفاده می کرده اند با این وصف که نیمی از آنها تأیید کرده اند که شبکه اجتماعی که مارک زاکربرگ آن را طراحی کرده است (فیس‌بوک)، اولین وبسایتی است که آنها وقتی مرورگرشان را باز می کنند به آن جا می روند.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

, , ,

 • آخرین بروزرسانی های نودیها

 • آخرین عکسهای شبکه های اجتماعی

 • آخرین مداحی ها

  شور جدید عشق قیمت نداره کربلایی رضا نریمانی(شهدا مدافع حرم) / صوتی شور جدید عشق قیمت نداره کربلایی رضا نریمانی(شهدا مدافع حرم) / صوتی دانلود “خداحافظ ای برادر زینب “حاج مهدی رسولی/مراسم شام غریبان محرم۹۵/هیئت ثارالله زنجان دانلود “خداحافظ ای برادر زینب “حاج مهدی رسولی/مراسم شام غریبان محرم۹۵/هیئت ثارالله زنجان دانلود”شمیم رحمان از یمن می آید” با نوای حاج میثم مطیعی دانلود”شمیم رحمان از یمن می آید” با نوای حاج میثم مطیعی دانلود مداحی” یا سیدی خذنی حسین” میثم مطیعی دانلود مداحی” یا سیدی خذنی حسین” میثم مطیعی دانلود شور/ از آل سعود خیلی بیزاریم دانلود شور/ از آل سعود خیلی بیزاریم دانلود مداحی” نوکر خوبی نبودم” حسین سیب سرخی دانلود مداحی” نوکر خوبی نبودم” حسین سیب سرخی دانلود مداحی “کاش یه کبوتر بودم”میثم مطیعی دانلود مداحی “کاش یه کبوتر بودم”میثم مطیعی دانلود نوحه “یه حرم پر زائرایی که برا تو میمیرن”سید مهدی میرداماد دانلود نوحه “یه حرم پر زائرایی که برا تو میمیرن”سید مهدی میرداماد دانلود نوحه «شام غریبان حسین امشب است » با نوای سید مجید بنی فاطمه دانلود نوحه «شام غریبان حسین امشب است » با نوای سید مجید بنی فاطمه مداحی میثم مطیعی(سرباز ولایتم) مداحی میثم مطیعی(سرباز ولایتم) صوت: عبدالرضا هلالی- شب تاسوعای محرم ۱۴۳۸ صوت: عبدالرضا هلالی- شب تاسوعای محرم ۱۴۳۸ صوت/ مجید بنی‌فاطمه؛ شب نهم محرم ۹۵ صوت/ مجید بنی‌فاطمه؛ شب نهم محرم ۹۵ صوت/ مجید بنی‌فاطمه؛ شب هشتم محرم ۹۵ صوت/ مجید بنی‌فاطمه؛ شب هشتم محرم ۹۵ دانلود مداحی حدادیان در محضر رهبر انقلاب دانلود مداحی حدادیان در محضر رهبر انقلاب
 • دانلود بازی اندروید

  دانلود بازی Rocket racer سبک مسابقه ای با تیر و بمب اندروید دانلود بازی Rocket racer سبک مسابقه ای با تیر و بمب اندروید دانلود بازی Hub: Puzzle دانلود بازی Hub: Puzzle دانلود بازی Cube worm کرم به سبک سه بعدی اندروید دانلود بازی Cube worm کرم به سبک سه بعدی اندروید دانلود بازی Kick or die: Karate ninja دانلود بازی Kick or die: Karate ninja دانلود بازی Moto RKD dash سبک جدید موتورسواری دانلود بازی Moto RKD dash سبک جدید موتورسواری دانلود بازی Traffic rush 2 کنترل ترافیک و جلوگیری از تصادف اندروید دانلود بازی Traffic rush 2 کنترل ترافیک و جلوگیری از تصادف اندروید دانلود بازی Impossible lines فکری منطقی اندروید دانلود بازی Impossible lines فکری منطقی اندروید دانلود بازی Super Chavis land جلورفتنی باحال اندروید! دانلود بازی Super Chavis land جلورفتنی باحال اندروید! دانلود بازی Submersia زیردریایی اندروید دانلود بازی Submersia زیردریایی اندروید
 • دانلود آخرین سخنرانی ها

  صوت/دکتر حسن عباسی”عواقب بالا رفتن سن ازدواج!” صوت/دکتر حسن عباسی”عواقب بالا رفتن سن ازدواج!” استاد رائفی پور:دلایل منع حضور احمدی نژاد در انتخابات ۹۶/صوت استاد رائفی پور:دلایل منع حضور احمدی نژاد در انتخابات ۹۶/صوت در واکنش‌ به انتشار تصاویر چکهای ۲۰ میلیونی سعید حدادیان: والله بالله تالله چک ۲۰ میلیونی نگرفته‌ام +صوت در واکنش‌ به انتشار تصاویر چکهای ۲۰ میلیونی سعید حدادیان: والله بالله تالله چک ۲۰ میلیونی نگرفته‌ام +صوت پادکست “خوش تیپ” با روایت حاج حسین یکتا (صوت) پادکست “خوش تیپ” با روایت حاج حسین یکتا (صوت) صوت/ توضیحات رهبر انقلاب درباره جلسه خصوصی با احمدی نژاد صوت/ توضیحات رهبر انقلاب درباره جلسه خصوصی با احمدی نژاد استاد راِئفی پور:از رحمت خدا ناامید نشوید… استاد راِئفی پور:از رحمت خدا ناامید نشوید… درمان وسواس با گوش دادن به این سخنرانی ! درمان وسواس با گوش دادن به این سخنرانی ! دانلود صوت مناظره جنجالی مناظره شریعتمداری و خرازی – ۱۶ مرداد ۹۵ دانلود صوت مناظره جنجالی مناظره شریعتمداری و خرازی – ۱۶ مرداد ۹۵ دانلود سخنرانی دکتر حسن عباسی – مهدویت و آخرالزمان – تیر ۹۵ دانلود سخنرانی دکتر حسن عباسی – مهدویت و آخرالزمان – تیر ۹۵ صوت/ اثبات ولایت فقیه در ۵ دقیقه! صوت/ اثبات ولایت فقیه در ۵ دقیقه! دانلود سخنرانی استاد رائفی پور شب ۱۹ رمضان المبارک ۹۵ – کیفیت عالی دانلود سخنرانی استاد رائفی پور شب ۱۹ رمضان المبارک ۹۵ – کیفیت عالی صوت شوخی علی لاریجانی با علی مطهری / جواب همشیرتون رو چی بدیم! صوت شوخی علی لاریجانی با علی مطهری / جواب همشیرتون رو چی بدیم!
 • طراحی سایت