MENUMENU
🌍امروز: شنبه, ۴ فروردین , ۱۳۹۷ 🌍
لوگوی سایت بزرگ سرگرمی نودیها نسخه 1.4
لینکستان #رادیو_نوروز_97 #داستان_سریالی_عشق_من_مهناز #سریال_های_نوروز_97

ارتباط با ما

از طریق تلگرام: راه ارتباطی تلگرام

صفحات نودی‌ها در شبکه‌های اجتماعی

 
RSS صفحه اصلی سایت صفحه گوگل پلاس صفحه توییتر
 

آخرین مداحی ها

کلیپ

کلیپ سخنان استاد پورازغدی:نگو او خیانت کرد، بگو تو به یک خائن اعتماد کردی! کلیپ سخنان استاد پورازغدی:نگو او خیانت کرد، بگو تو به یک خائن اعتماد کردی! چهارشنبه_سوری/ جواب بمب رو با چی بدیم! سنتی_بزن؛ صنعتی نزن چهارشنبه_سوری/ جواب بمب رو با چی بدیم! سنتی_بزن؛ صنعتی نزن دانلود مداحی حاج میثم مطیعی/راهیم من شکسته دل به زیر باران دانلود مداحی حاج میثم مطیعی/راهیم من شکسته دل به زیر باران کلیپ تذکر یک روحانی به رییس ستاد بحران کشور بعد از ورود اشرافی با خودروهای شاسی بلند متعدد به یادمان شلمچه کلیپ تذکر یک روحانی به رییس ستاد بحران کشور بعد از ورود اشرافی با خودروهای شاسی بلند متعدد به یادمان شلمچه سید حسن نصرالله خطاب به تشییع انگلیسی: اهل بیت ما را سگ می‌خواهند؟/ چرا شما را موقع دفاع از حرم اهل‌بیت پیدا نمی‌کنیم؟ سید حسن نصرالله خطاب به تشییع انگلیسی: اهل بیت ما را سگ می‌خواهند؟/ چرا شما را موقع دفاع از حرم اهل‌بیت پیدا نمی‌کنیم؟ کلیپ صحبت های استاد رائفی پور درباره موسیقی رپ کلیپ صحبت های استاد رائفی پور درباره موسیقی رپ کلیپ سخنان استاد پناهیان:روایتی از شهید مدافع حرمی که بعد از شهادت به دیدار پدرش رفت… کلیپ سخنان استاد پناهیان:روایتی از شهید مدافع حرمی که بعد از شهادت به دیدار پدرش رفت… کلیپ لیلا حاتمی از کیا حمایت کرد!؟ کلیپ لیلا حاتمی از کیا حمایت کرد!؟ دانلود کلیپ سخنان استاد رحیم پورازغدی:آخر ماجرای تلاش برای حذف قانون حجاب توسط برخی خواص کجاست؟! دانلود کلیپ سخنان استاد رحیم پورازغدی:آخر ماجرای تلاش برای حذف قانون حجاب توسط برخی خواص کجاست؟! شعری جالب در باره برخی اساتید دانشگاه که استادی را به تجارت تبدیل می کنند شعری جالب در باره برخی اساتید دانشگاه که استادی را به تجارت تبدیل می کنند کلیپ سخنان استاد فاطمی نیا/زبان را زندانی کنیم کلیپ سخنان استاد فاطمی نیا/زبان را زندانی کنیم کلیپ آموزش تهیه سبزه عید کلیپ آموزش تهیه سبزه عید

چطور احترام به روزه داران را به فرزندتان یاد بدهید؟

0

نودیها:یکی از صحنه های تلخی که در ماه مبارک رمضان کم و بیش در اماکن عمومی دیده می شود، خوردن و نوشیدن آدم بزرگ ها در ملأ عام است. اتفاقی که در فرزندان شما نسبت به چیزهایی که تا به حال درباره اهمیت احترام به ماه رمضان به آن‌ها یاد داده اید تردیدهایی را به وجود می آورد. اما چطور می شود این تردیدها را مدیریت کرد و نگرش آن‌ها را به سمت نهادینه تر شدن احترام به روزه داران سوق داد؟

 

می شود این تردیدها را مدیریت کرد و نگرش آن‌ها را به سمت نهادینه تر شدن احترام به روزه داران سوق داد؟

سه اصل مهمی که نباید فراموش شود

اگر می خواهید فرزندتان از عهده تردیدهای مهمی مانند تردید در انتخاب سبک رفتار اجتماعی مناسب در ماه رمضان به درستی بربیاید، لازم است که از اوایل کودکی به پایه گذاری و تقویت چند بنیه روانی مهم در او توجه کنید. سه تا از مهمترین این موارد شامل اصول زیر هستند:

۱. «تو حق داری بپرسی»

ذهن کودکان و نوجوانان مانند یک موتور جستجوگر است که بیست و چهار ساعته دارد فعالیت می کند و از آنجا که هنوز ذهن آن‌ها دچار کلیشه های فکری نشده، اغلب اوقات به سراغ طرح پرسش های جسورانه ای می روند که شاید به مذاق شما چندان خوش نیاید. اما بدون تردید تقویت روحیه فکر کردن، پرسیدن و به دنبال پاسخ رفتن، می تواند از فرزند شما در مقابل افتادن در مسیرهای غلط در زمینه های مختلف محافظت کند. برای مثال وقتی فرزند شما در ماه رمضان مردی را در خیابان می بیند که در حال راه رفتن بطری آب معدنی را سر می کشد، این سؤال را از شما خواهد پرسید که «بابا! مگه نگفتی که نباید توی ماه رمضان تو خیابون چیزی خورد، پس چرا اون آقاهه آب خورد؟». شما چه پاسخی می دهید؟ آیا با گفتن چیزهایی مثل «خب اون گناه کرد» یا «خدا اونو دوست نداره» و… سر و ته قضیه را هم می آورید یا به او می گویید «سؤال خوبی کردی» و اگر پاسخ مناسبی دارید به او می دهید و اگر هم ندارید می گویید «من جواب بعضی از سؤالات را نمی دونم ولی می تونیم بریم از حاج آقای مسجد بپرسیم». این تقویت روحیه پرسش گری به فرزند شما کمک می کند تا در دام تقلیدهای هیجانی نیافتد و بتواند عاقلانه تر زندگی کند.

۲. «تو حق داری انتخاب کنی»

اگر شما احساس عزت نفس را در فرزند کودک یا نوجوانتان تقویت کنید، او خواهد توانست خودش را باور کند و خودش را قبول داشته باشد. در این شرایط احتمال اینکه گزینه های اشتباه را انتخاب کند کمتر خواهد شد

حتماً شنیده اید که می گویند آدم نسبت به چیزهایی که از آن منع می شود، حریص تر می شود. یک دلیل این اتفاق آن است که چون حس انتخاب گری افراد محدود می شود، آن‌ها به هر دری می زنند برای اینکه از این حقشان دفاع کنند حتی اگر مسیر این احقاق حق از بیراهه بگذرد. بچه ها هم همینطورند، یعنی اگر مدام به آن‌ها «بکن، نکن» بگویید جوش می آورند و زیر همه چیز می زنند. ولی اگر در مواردی که خطر مهمی متوجهشان نیست به آن‌ها اجازه انتخاب کردن بدهید، بیشتر به حرفتان گوش خواهند کرد. برگردیم به مثال بالا. اگر در آن شرایط مثلاً به فرزندتان فقط بگویید که «تو نباید مثل اون آقا باشی»، دارید به او این پیام را می دهید که «تو انتخاب دیگری نداری و باید مطابق میل من رفتار کنی». اما اگر در این حالت به جای این جملات که احتمال سرکشی او را در آینده افزایش می دهد مثلاً بگویید «من به تو نمی گم چی کار بکن یا نکن، تو خودت می تونی انتخاب کنی. ولی چیزی که قبل از هر کاری باید انجام بدی اینه که حتماً راجع به کاری که می خواهی بکنی خوب تحقیق کنی».

۳. «تو ارزشمندی»

اگر شما احساس عزت نفس را در فرزند کودک یا نوجوانتان تقویت کنید، او خواهد توانست خودش را باور کند و خودش را قبول داشته باشد. در این شرایط احتمال اینکه گزینه های اشتباه را انتخاب کند کمتر خواهد شد.

سه ریزه کاری دیگر

بعد از کاشتن بذر این بنیه های روانی مهم در وجود فرزندتان، نوبت می رسد به چند نکته ظریف تر. در ادامه به سه مورد از این نکات اشاره می کنیم:

۱. فرزندتان را تشویق کنید. اگر در موقعیتی مشابه مثال بالا قرار گرفتید و فرزند کودک یا نوجوانتان تا رسیدن به خانه چیزی نخورد و نیاشامید، در اسرع وقت او را به خاطر این رفتارش تحسین کنید.

۲. نتیجه رفتارش را برای او بازگو کنید. برای مثال به او بگویید «من مطمئن نبودم که با دیدن اون آقا و با این گرمای هوا، تو از من نخواهی که برایت بطری آب بخرم. ولی حالا به این نتیجه رسیدم که تو خیلی بیشتر از اون چیزی که من تصور می کردم بزرگ شدی و به این خاطر من واقعاً بهت افتخار می کنم».

۳. او را در این زمینه فعال کنید. به فرزند کودک یا نوجوانتان کمک کنید تا نتیجه تحقیقاتش را به صورت یک مقاله یا داستان در بیاورد. با مسئولین مدرسه او هم صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید که به فعالیت های پژوهشی و هنری بچه ها در این زمینه توجه بیشتری نشان بدهند. حتی در صورت امکان می توانید به بچه هایتان کمک کنید تا یک کمپین مردمی در این زمینه راه بیندازند.

تبیان

اشتراک گذاری :
برچسب ها :

  • آخرین بروزرسانی های نودیها

  • آخرین عکسهای شبکه های اجتماعی

  • آخرین آهنگ ها

  • سلامت و زیبایی

    با دمنوش‌های زمستانی و خواص فوق‌العاده آنها آشنا شوید با دمنوش‌های زمستانی و خواص فوق‌العاده آنها آشنا شوید مسواک زدن بیش از حد موجب بیماری «تحلیل لثه» می‌شود مسواک زدن بیش از حد موجب بیماری «تحلیل لثه» می‌شود جرم‌گیری دندان با ۶ ماده طبیعی و موثر خانگی جرم‌گیری دندان با ۶ ماده طبیعی و موثر خانگی ده گام برای پیشگیری از سرطان ده گام برای پیشگیری از سرطان علت و درمان برخی ویژگی های بدن مثل بوی بد و یبوست… علت و درمان برخی ویژگی های بدن مثل بوی بد و یبوست… اشتباهات رایجی که خواب شبانه را با مشکل روبرو می‌کند اشتباهات رایجی که خواب شبانه را با مشکل روبرو می‌کند تیر خلاص شنبلیله به دیابت تیر خلاص شنبلیله به دیابت دلایلی که به شما می‌گویند سینوزیت دارید! دلایلی که به شما می‌گویند سینوزیت دارید! درمان کم مویی درمان کم مویی ۱۰ فعالیت روزمره که به کمرتان آسیب می‌رساند ۱۰ فعالیت روزمره که به کمرتان آسیب می‌رساند بلایی که «ماشین ظرفشویی» سرتان می آورد بلایی که «ماشین ظرفشویی» سرتان می آورد کدام روغن‌ها برای تقویت مو مفید است؟ کدام روغن‌ها برای تقویت مو مفید است؟ سالم‌ترین گوشتی که می‌توانید بخورید کدام است؟ سالم‌ترین گوشتی که می‌توانید بخورید کدام است؟ نتایج تازه‌ترین بررسی‌ها درباره نوشیدنی‌های گازدار نتایج تازه‌ترین بررسی‌ها درباره نوشیدنی‌های گازدار دانستنی‌های جالب درباره سفید شدن موهای سر دانستنی‌های جالب درباره سفید شدن موهای سر از خواص بی‌نظیر «کافور» چه می‌دانید؟ از خواص بی‌نظیر «کافور» چه می‌دانید؟ لذت گرمای کرسی و خواص درمانی آن در زمستان لذت گرمای کرسی و خواص درمانی آن در زمستان سرماخوردگی خود را با “شربت پیاز و عسل” مداوا کنید سرماخوردگی خود را با “شربت پیاز و عسل” مداوا کنید عفونت تنفسی را با این گل از بین ببرید عفونت تنفسی را با این گل از بین ببرید حیوانات خانگی که جان صاحبان خود را می گیرند! حیوانات خانگی که جان صاحبان خود را می گیرند!
  • طراحی سایت

    HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
  • گروه سایتهای اسلام مووی - نودیها 1386 - 1396