+++ امام رضا علیه السلام : چون ماه محرّم مى‏ رسيد، كسى پدرم را خندان نمى ‏ديد... چون روز دهم فرا مى‏ رسيد آن روز، روز سوگوارى و اندوه و گريه او بود. +++ امام حسین علیه السلام : فرزندم! بپرهـيز از سـتم بر كسى كه غير از خدا ياورى در مقابل تو ندارد. +++ امام حسین علیه السلام : مردم، بنده دنيايند و به ظاهر، دم از دين مى‏ زنند و تا زمانى كه زندگی‏شان تأمين شود، از آن دفاع می‌كنند؛ امّا چون در بوته آزمايش قرار گيرند، ديندارانْ اندك‏ اند. +++ امام صادق سلام الله علیه: امام صادق عليه السلام ـ: خداوند ، چهار هزار فرشته پريشان و غبار آلوده ، بر قبر حسين عليه السلام گماشته است كه تا روز قيامت ، بر او مى گِريند و هر كس را كه با شناخت حقّ او به زيارتش بيايد ، بدرقه اش مى كنند تا به جايگاه امنش برسانند ، و اگر بيمار شود ، صبح و شب ، عيادتش مى كنند ، و اگر بميرد ، بر جنازه اش حاضر مى شوند و تا روز قيامت ، برايش آمرزش مى طلبند . +++

لوگوی سایت بزرگ سرگرمی نودیها نسخه 1.1
گلچین مداحی 96 لینکستان ماجرای علی گندابی تیکه سخنرانی دکتر حسن عباسی در مورد مسایل روز و شهدا، برجام – گریه استاد! / مهر ۹۶ جواب قرآنی حاج آقای قاسمیان به حسن روحانی صحبتهای شهاب مرادی در مورد اظهارات ترامپ!

صفحات نودی‌ها در شبکه‌های اجتماعی

 
RSS صفحه اصلی سایت صفحه گوگل پلاس صفحه توییتر
 

ارتباط با ما

از طریق تلگرام: راه ارتباطی تلگرام

پاسخی به افاضات پوپولیستی جدید صادق زیباکلام

0
سعید فتحی سارانی
 
نودیها:صادق زیباکلام «مرد همه چیزدان جهان» در تازه‌ترین افاضات خود با خالی‌بند نامیدن دو نامزد انتخاباتی رقیب روحانی یعنی رئیسی و قالیباف، به بیان دیدگاه‌های به اصطلاح کارشناسی پرداخته است. نظراتی که از همان جنس کارشناسی ضررهای عدم اجرای برجام و نامه به سفیر سوئد برای دادن جایزه سلح نوبل مربوط به کشور نروژ است. در این یادداشت قصد داریم نشان دهیم که این علامه دهر چند اشتباه تنها در یک کلیپ دو دقیقه‌ای داشته است.
 
۱. زیباکلام مدعی شده است ایجاد اشتغال ۵ میلیونی نیازمند به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی است و چگونه این منابع مالی با وجود بودجه عمرانی ۱۳ هزار میلیارد تومانی فراهم می‌شود؟ 
 
اولاً این اظهار نظر از زیباکلام که وکیل مدافع هر چشم آبی اروپایی و آمریکایی در ایران است و سینه چاک اندیشه‌های کهنه قرن ۱۸ و ۱۹ لیبرالیستی می‌باشد، بعید است؛ مگر قرار است دولت تمام فرصت‌های شغلی را ایجاد کند؟ نقدینگی کشور در پایان عمر دولت یازدهم به رقم ۱۳۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد؛ این میزان نقدینگی با گردش در اقتصاد، به اندازه چند برابر قدرت خرید ایجاد می‌کند. برای مثال اگر سرعت گردش نقدینگی ۲ واحد باشد، ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان حجم مبادلات اقتصادی خواهد بود. فرض می‌گیریم که سرعت گردش همان یک واحد باشد. در طول ۴ سال حتی با همان سرعت گردش یک واحدی، ۵۴۰۰ هزار میلیارد تومان قدرت خرید ایجاد می‌کند، ۵۰۰ هزار میلیارد تومان که رقمی در برابر این رقم نیست. ثانیاً چگونه زمانی روحانی مدعی شغل خالص ۷۰۰ هزار نفری بود، اینگونه برادر زیباکلام احساس تکلیف برای روشنگری نمی‌کرد، شغل خالص ۷۰۰ هزار نفری یعنی به میزان بیشتر از این رقم شغل ناخالص ایجاد شده است که این رقم باقی مانده است. ثالثاً کدام اقتصاددانی میزان شغل را با پول می‌سنجد؛ هر گاه سخن از بحث اشتغال است مفهوم سرمایه‌های اقتصادی مدنظر است زیرا پول موجب شغل نمی‌شود. رابعاً ما برای ایجاد شغل نیاز به سرمایه‌گذاری خاصی از سوی دولت نداریم؛ برای مثال در بخش ساختمان کارخانجاتی مانند سیمان با کمتر از نیمی از ظرفیت خود تولید می‌کنند و درصورت رونق بخش ساختمان، با همین ظرفیت خالی می‌توان اشتغال فراوانی برای نیروهای خدماتی در بخش ساخت‌وساز ایجاد کرد. در نتیجه این نیروها دارای درآمدی می‌شوند و در بازار خرید می‌کنند؛ باز در دیگر بخش‌ها نیز ظرفیت خالی وجود دارد و با خرید بیشتر جامعه، بخشی از ظرفیت آنها به کار گرفته می‌شود. این حرکت دومینووار ادامه می‌یابد. 
 
۲. زیباکلام مدعی شده است که وعده افزایش یارانه نقدی فریب مردم است.
اولاً پس چرا در هنگام انتخابات زمانی دولت یارانه اقشار تحت نظر کمیته امداد را سه برابر کرد اعتراض امثال زیباکلام شنیده نشد؟ ثانیاً طبق برآوردی که شده است، درآمد دولت از گران کردن حامل‌های انرژی بالغ بر ۷۵ هزار میلیارد تومان است و تنها نیمی از آن را به صورت یارانه نقدی به مردم می‌دهد. 
 
۳. زیباکلام بیان کرد که تعداد بیکاران کشور بین ۵ تا ۷ میلیون نفر هست. خوشحالیم که زیباکلام نیز ادعاهای دولت برای اشتغال را باور نکرده است؛ طبق آمار دولت تعداد بیکاران ۳ میلیون نفر است. بهتر است صادق زیباکلام رویکرد عوامفریبانه و پوپولیستی خود در این چند سال را تغییر دهد و کمی مطالعات خود را افزایش دهد. زیبنده یک استاد دانشگاه نیست این افاضات تمسخرآمیز را انجام دهد. هر چند به قول معروف نشخوار آدمیزاد حرف است ولی از یک چهره دانشگاهی انتظار دیگری است.
 
* کارشناس مسایل اقتصادی

پستهای مرتبط

اشتراک گذاری :
برچسب ها :

,

 • آخرین بروزرسانی های نودیها

 • آخرین عکسهای شبکه های اجتماعی

 • آخرین آهنگ ها

  دانلود آهنگ طنز برادر به بهانه ی دستگیری برادرخانِ جناب اسحاق جهانگیری با صدای علی ذکریایی دانلود آهنگ طنز برادر به بهانه ی دستگیری برادرخانِ جناب اسحاق جهانگیری با صدای علی ذکریایی دانلود آهنگ جدید حامد همایون برای محرم ۹۶/ام المصائب دانلود آهنگ جدید حامد همایون برای محرم ۹۶/ام المصائب «کاش ندیده بودمت» با صدای محسن چاوشی منتشر شد +دانلود «کاش ندیده بودمت» با صدای محسن چاوشی منتشر شد +دانلود دانلود آهنگ زیبا و جدید حامد زمانی – شمشیر – با کیفیت عالی دانلود آهنگ زیبا و جدید حامد زمانی – شمشیر – با کیفیت عالی آهنگ «نگاه آخر» خواننده و آهنگساز سید حمزه موسوی تقدیم به شهید مدافع حرم «محسن حججی» آهنگ «نگاه آخر» خواننده و آهنگساز سید حمزه موسوی تقدیم به شهید مدافع حرم «محسن حججی» دانلود آهنگ جدید«دلارام» حامد زمانی با کیفیت ۳۲۰ دانلود آهنگ جدید«دلارام» حامد زمانی با کیفیت ۳۲۰ دانلود آهنگ جدید علیرضا عصار “مرد می خواهد!” – mp3 و موزیک ویدئو دانلود آهنگ جدید علیرضا عصار “مرد می خواهد!” – mp3 و موزیک ویدئو دانلود آهنگ شد خزان گلشن آشنایی… بدیع زاده – با کیفیت خوب(گرامافونی) دانلود آهنگ شد خزان گلشن آشنایی… بدیع زاده – با کیفیت خوب(گرامافونی) دانلود تیتراژ ابتدایی ماه عسل ۹۶ محمد علیزاده – با کیفیت عالی دانلود تیتراژ ابتدایی ماه عسل ۹۶ محمد علیزاده – با کیفیت عالی دانلود آهنگ حامد زمانی “بگذرد” – اردیبهشت ۹۶ – ۱۲۸ و ۳۲۰ کیفیت عالی دانلود آهنگ حامد زمانی “بگذرد” – اردیبهشت ۹۶ – ۱۲۸ و ۳۲۰ کیفیت عالی
 • بازی

  دسترسی به کلش آف کلنز محدود می‌شود دسترسی به کلش آف کلنز محدود می‌شود کوچ کاربران از تلگرام به اپلیکیشن تازه وارد پینگل کوچ کاربران از تلگرام به اپلیکیشن تازه وارد پینگل بازی محبوب Super Mario Run نیازمند اتصال دائم به اینترنت است بازی محبوب Super Mario Run نیازمند اتصال دائم به اینترنت است نحوه حذف اکانت اینستاگرام نحوه حذف اکانت اینستاگرام با نکات امنیتی “موبایل بانک” آشنا شوید با نکات امنیتی “موبایل بانک” آشنا شوید با این ترفندها بدون رمز عبور قفل گوشی اندروید خود را باز کنید با این ترفندها بدون رمز عبور قفل گوشی اندروید خود را باز کنید جلوگیری از خوانده شدن پیام بعد از ارسال اشتباه در تلگرام جلوگیری از خوانده شدن پیام بعد از ارسال اشتباه در تلگرام چگونه با هزینه کم لپ تاپ خوب بخرید؟ چگونه با هزینه کم لپ تاپ خوب بخرید؟ همه چیز درباره بازی پوکمن گو Pokeman Go همه چیز درباره بازی پوکمن گو Pokeman Go
 • طراحی سایت

  HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
 • گروه سایتهای اسلام مووی - نودیها 1386 - 1396