+++ احادیث شمس الشموس امام رضا علیه السلام +++ از اخلاق‌ پيامبران‌ ، نظافت‌ و پاكيزگى‌ است‌ +++ برادر بزرگتر به‌ منزله‌ پدر است‌ +++ احادیث شمس الشموس امام رضا علیه السلام +++ پيوند خويشاوندى‌ را برقرار كنيد گرچه‌ با جرعه‌ آبى‌ باشد ، و بهترين‌ پيوندخويشاوندى‌ ، خوددارى‌ از آزار خويشاوندان‌ است‌ +++ بخيل‌ را آسايشى‌ نيست‌ ، و حسود را خوشى‌ و لذتى‌ نيست‌ ، و زمامدار را وفايى‌ نيست‌ ، و دروغگو را مروت‌ و مردانگى‌ نيست‌ +++ بعد از انجام‌ واجبات‌ ، كارى‌ بهتر از ايجاد خوشحالى‌ براى‌ مؤمن‌ ، نزدخداوند بزرگ‌ نيست‌ +++ اگر بهشت‌ و جهنمى‌ هم‌ در كار نبود باز لازم‌ بود به‌ خاطر لطف‌ و احسان‌خداوند مردم‌ مظ‌يع‌ او باشند و نافرمانى‌ نكنند +++ هرگاه‌ مردم‌ به‌ گناهان‌ بى‌سابقه‌ روى‌ آورند به‌ بلاهاى‌ بى‌سابقه‌ گرفتارمى‌شوند +++ خسيس‌ بودن‌ آبروى‌ انسان‌ را از بين‌ مى‌برد +++ از فقر انديشه‌ مكن‌ كه‌ خسيس‌ خواهى‌ شد ، و در فكر عمر دراز مباش‌ كه‌ باعث‌ حرص‌ به‌ ماديات‌ است‌ . +++ عاقل‌ ، احسان‌ به‌ مردم‌ را غنيمت‌ مى‌شمارد ، و شخص‌ توانا بايد فرصت‌ راغنيمت‌ شمارد و الا موقعيت‌ از دست‌ مى‌رود +++ احادیث شمس الشموس امام رضا علیه السلام

لوگوی سایت بزرگ سرگرمی نودیها نسخه 1.1
کلیپ صوتی زیبای عاشقانه برای امام زمان (عج) از مرتضی حیدری بنام “پاییز” لینکستان کلیپ سخنرانی سردار قاسمی درباره احمدی نژاد انتشار عکس و فیلم اربعین - بسیار مهم نکات مهم درباره کمک به زلزله زدگان غرب کشور

ارتباط با ما

از طریق تلگرام: راه ارتباطی تلگرام

صفحات نودی‌ها در شبکه‌های اجتماعی

 
RSS صفحه اصلی سایت صفحه گوگل پلاس صفحه توییتر
 

آخرین مداحی ها

مراقب خودت باش!

0

نودیها: اگر فرزند یا فرزندانی داشته باشید، بدون تردید طعم واقعی نگرانی را هم چشیده اید؛ از نگرانی برای خورد و خوراک بچه ها گرفته تا مهمترین نگرانی که تأمین امنیت جسمانی و روانی آنها است اما با توجه به سرتیتر خبرها درباره ی تجاوز جنسی به بچه ها ،نگرانی پدر و مادران به مراتب بیشتر خواهد شد لذا در این یادداشت درباره این موضوع صحبت می کنیم که چطور می شود این نگرانی مهم را به سمتی هدایت کرد که به آرامش خاطر بیشتر شما و کودکتان بیانجامد.

 

آیا با کودکمان درباره لزوم توجه به امنیت شخصی اش صحبت بکنیم؟

بدون تردید! بگذارید با یک مثال ساده مسئله را بیشتر باز کنیم. فرض کنید که کودک هفت ساله شما برای رفتن به مدرسه باید از عرض یک خیابان عبور کند و شما هم هر روز نمی توانید او را همراهی کنید. آیا به خاطر این فکر که « نکنه اگر درباره لزوم توجه به نکات ایمنی در عبور از عرض خیابان با او صحبت کنم او بترسه و از خانه بیرون نره؟»  از مخاطرات عبور بی ملاحظه از خیابان چشم پوشی می‌‎کنید و او را بدون آموزش به بیرون از خانه می فرستید؟ مسلماً این کار را نمی کنید و حتماً هم درباره این مخاطرات با او صحبت می کنید و هم به او آموزش کافی می دهید. مراقبت جنسی و روانی از کودک هم مثل عبور دادن او از یک خیابان شلوغ است و این حق بچه ها است که از آموزش کافی در این زمینه برخوردار بشوند. چه بهتر که این آموزش در درجه اول توسط والدین ارائه شوند. 

چطور درباره این موضوع با کودکمان صحبت کنیم که او کاملاً بفهمد؟ 

صحبت کردن درباره خود-مراقبتی با بچه ها نه آنقدرها سخت است و نه آنقدرها ساده. اگر برایتان مقدور باشد، خوب است

صحبت کردن درباره خود-مراقبتی با بچه ها نه آنقدرها سخت است و نه آنقدرها ساده. اگر برایتان مقدور باشد، خوب است که قبل از هر کاری از یک روانشناس کودک در این زمینه راهنمایی بگیرید. و یا کتاب‌های مناسبی را در این باره مطالعه کنید

 که قبل از هر کاری از یک روانشناس کودک در این زمینه راهنمایی بگیرید. و یا کتاب‌های مناسبی را در این باره مطالعه کنید. اما به طور کلی نکته ای که در صحبت کردن با بچه ها در این مورد خاص باید در نظر داشته باشید صحبت کردن با آنها به زبان خود کودکان است؛ استفاده از شعر، قصه، فیلم و بازی خیلی می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد. 

درباره چه چیزهایی با کودکمان صحبت کنیم؟

شما می توانید درباره هر چیزی که به خود-مراقبتی کودکتان مربوط باشد با او صحبت کنید. چند مورد از مهمترین این موارد شامل موارد زیر هستند: 

۱. اعتماد. یکی از مهمترین موضوعات مربوط به خود-مراقبتی که هر کودکی باید در مورد آن آموزش لازم و کافی را از والدینش دریافت کند، اعتماد کردن به دیگران به خصوص غریبه ها است. بچه ها به دلیل معصومیت و کم تجربگی  شان زود به دیگران اعتماد می کنند. بنابراین لازم است از سه سالگی با قصه هایی مانند «شنگول، منگول و هبه انگور» کودکتان را با اهمیت این مقوله آشنا کنید و در سنین بعدی صحبت کردن درباره این موضوع را هم به برنامه تان اضافه کنید. 

۲. احتیاط. بازی کردن یکی از بهترین روش ها برای یاددادن تفاوت بین محتاط بودن و ترسو بودن به کودک است.  مهم است که کودک شما بفهمد که احتیاط کردن چیز خوبی است. برای مثال می‌توانید با عروسک های انگشتی برای کوچولویتان نمایش ساده ای اجرا کنید و یا با خواندن شعرها و قصه های کودکانه ای درباره اهمیت احتیاط کردن (که در کتاب فروشی ها به راحتی پیدا می شوند) به او آموزش بدهید. اگر هم فرزندتان بزرگتر است لازم است درباره مسائل مهمی مانند بیرون نرفتن از خانه در ساعاتی که خیابان ها خلوت هستند، نرفتن به جاهای خلوت اعم از پارک های خلوت، جاهای متروک، مغازه هایی که آدم های زیادی به آنها رفت و آمد ندارند و… مستقیماً با او صحبت کنید.

۳. منطقه های حساس بدن. بچه ها در چهار – پنج سالگی نسبت به اندام جنسی خود و همسالانشان کنجکاو می شوند. به همین دلیل گهگاه شما می بینید که آنها درباره اندام جنسی شان با بچه های دیگر صحبت می کنند و یا از فرصت هایی مانند توالت رفتن یا حمام کردن برای نشان دادن بدنشان به همدیگر استفاده می کنند. به طور قطع این رفتار آنها صرفاً یک رفتار کاملاً کودکانه است که هیچ سوءنیتی پشت آن نیست. اما این به معنای آن نیست که شما نباید درباره لزوم مراقبت او از این اندام های مهم به او آموزش بدهید. برای مثال به او بگویید که «به جز من، پدرت و دکتری که ما تو رو پیشش ببریم، هیچ کس نباید اون جاهایی از بدنت رو که زیر مایو هست ببینه». همینطور به او یاد بدهید که او هم نباید به اندام های حساس بدن دیگران، حتی اگر خودشان هم اصرار داشته باشند، نگاه کند.

یکی از مهمترین موضوعات مربوط به خود-مراقبتی که هر کودکی باید در مورد آن آموزش لازم و کافی را از والدینش دریافت کند، اعتماد کردن به دیگران به خصوص غریبه ها است

۴. راز. کودک آزارها با القای رفتارهای متجاوزانه شان به عنوان راز، زبان کودکان را از بازگو کردن اتفاقات پیش آمده می بندند. بنابراین خیلی مهم است که اولاً معنی راز را به کودکتان یاد بدهید و دوماً به او نشان بدهید که بهترین رازدار دنیا برای او هستید. 

آیا با این آموزشها کودکم بدبین نمی شود؟

پروفسور سلیگمن که روی خوش بینی تحقیقات زیادی انجام داده است معتقد است که وقتی یک خطر واقعی شما را تهدید می کند، خوش بین بودن معنی ندارد. برای مثال وقتی شما از بانک بیرون می آیید پول به دست در خیابان راه نمی روید چون می دانید که هر لحظه ممکن است پول را از شما بدزدند. خطرات مربوط به آزار جسمانی، جنسی و روانی کودکان هم در همه جوامع و کشورها یک واقعیت تلخ غیر قابل انکار هستند. بنابراین بهتر است اگر مهارتمان برای آموزش دادن به کودکانمان در زمینه خود- مراقبتی کافی نیست، به جای روی آوردن به توجیهاتی مانند ترس از بدبین شدن فرزند، به سراغ متخصصین برویم و راهکارهای مناسب و صحیح را از آنها بیاموزیم. 

تبیان

اشتراک گذاری :
برچسب ها :

  • آخرین بروزرسانی های نودیها

  • آخرین عکسهای شبکه های اجتماعی

  • آخرین آهنگ ها

  • سلامت و زیبایی

    مواد غذایی که کمک می‌کند تا خوابی خوب داشته باشد ! مواد غذایی که کمک می‌کند تا خوابی خوب داشته باشد ! چرا سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل زمستان شایع‌تر است؟ چرا سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل زمستان شایع‌تر است؟ آنتی بیوتیک های طبیعی آنتی بیوتیک های طبیعی پرمویی صورت در خانم‌ها؛ علل و روش‌های مقابله پرمویی صورت در خانم‌ها؛ علل و روش‌های مقابله درمان فوری برای تسکین درد سنگ کلیه درمان فوری برای تسکین درد سنگ کلیه توصیه های طب سنتی برای دستگاه گوارش توصیه های طب سنتی برای دستگاه گوارش قوی‌ترین تب‌بر‌های گیاهی قوی‌ترین تب‌بر‌های گیاهی نکاتی در مورد سرطان پروستات / علائم را جدی بگیرید! نکاتی در مورد سرطان پروستات / علائم را جدی بگیرید! خواص پزشکی و طب سنتی برای پسته خواص پزشکی و طب سنتی برای پسته هرگز همراه برنج “ماست” نخورید هرگز همراه برنج “ماست” نخورید ۷ نوع آجیل را برای دفع ۷ بیماری ۷ نوع آجیل را برای دفع ۷ بیماری “برفک و آفت دهانی” خود را با گلاب درمان کنید “برفک و آفت دهانی” خود را با گلاب درمان کنید عوارض دندان‌های هالیوودی عوارض دندان‌های هالیوودی غذاهای زود هضم کدامند؟ غذاهای زود هضم کدامند؟ ۱۰ عادت مفید شبانه برای از دست دادن سریع وزن ۱۰ عادت مفید شبانه برای از دست دادن سریع وزن با مُسکن‌های شیمیایی خداحافظی کنید با مُسکن‌های شیمیایی خداحافظی کنید خواص باور نکردنی جعفری خواص باور نکردنی جعفری درمان کیست از منظر طب ایرانی اسلامی درمان کیست از منظر طب ایرانی اسلامی ارده و فواید آن ارده و فواید آن درمان ریزش مو زنان درمان ریزش مو زنان
  • طراحی سایت

    HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
  • گروه سایتهای اسلام مووی - نودیها 1386 - 1396