MENUMENU
🌍امروز: شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷ 🌍
لوگوی سایت بزرگ سرگرمی نودیها نسخه 1.5
جام جهانی 2018 - کلیک کن! -فرصت طلایی جام جهانی برای قتل عام کردن مردم یمن و فلسطین
لینکستان وداع با ماه عاشقی اخبار و حاشبه های جاج جهانی 2018 روسیه تحلیلی کوتاه و چند عکس از ایران اسپانیا! صوت رائفی پور در جهان آرا صوت و فیلم مداحی جنجالی مطیعی در نماز عید فطر 97 مستند کوتاه قیمت مسکن کلاهبرداری به اسم امداد خودرو! #مستند_جن_کامل

ارتباط با ما

---راههای ارتباط با ما :--- راه ارتباطی تلگرام ------ راه ارتباطی سروش ------ برای سفارش تبلیغات هم میتوانید به این آی دی ها مراجعه کنید.

صفحات نودی‌ها در شبکه‌های اجتماعی

 
RSS صفحه اصلی سایت صفحه توییتر
 

آخرین مداحی ها

حقایقی در مورد استویا

0
نودیها:استویا یک ماده غذایی بی‌همتاست و ارزشمندی آن به دلیل چیزی است که ندارد؛ کالری. برخلاف سایر مواد شیرین، استویا از یک گیاه به دست می‌آید و سؤالاتی درباره‌ی اثربخشی آن برای کمک به کاهش وزن یا به عنوان یاریگر افراد دیابتی مطرح است که در این مطلب به آن بیشتر می پردازیم.
گیاه استویا گونه‌ای از خانواده گیاهان آستراسیا (Asteraceae) محسوب می‌شود. گونه‌های مختلفی از استویا به نام برگ‌های آبنباتی، بومی نیومکزیکو، آریزونا و تگزاس هستند. اما بهترین گونه‌ی آن به نام استویا ریبادیانا (بِرتونی) است که در پاراگوئه و برزیل رشد می‌کند. در آن منطقه، صدها سال است که مردم برای شیرین کردن غذاهایشان از برگ‌های این گیاه بهره می‌برند.
مویزس سانتیاگو بِرتونی، گیاه شناسی ایتالیایی بود که شناخت و معرفی این گیاه در اواخر قرن نوزدهم به وی منسوب می‌شود. اما مردم بومی گوآرانی قرن‌هاست که از آن استفاده می‌کنند. در آن منطقه به گیاه استویا، کا-هی (یا برگ‌های شیرین) می‌گویند. در طب سنتی این منطقه، استویا به عنوان مرهم سوختگی، قولنج، مشکلات معده، و برخی اوقات به عنوان ماده ضدبارداری به کار می‌رود. حتی برای سرگرمی برگ‌های استویا را می‌جوند.
تقریباً یک دهه طول کشید تا برتونی گیاه واقعی را شناخت و در آن زمان، گیاه را نوعی گونه بسیار نادر معرفی کرد. در همان زمان، بیشتر زمین‌های کشاورزی شروع به کاشت و برداشت این گیاه کردند. به این شکل که به سرعت استویا از گیاهی وحشی و بسیار نادر به گیاهی در دسترس تبدیل شد.

جایگزین شکر

امروزه، استویا، تا حدی بازار جایگزین‌های شکر را پر کرده است. مطابق گزارش مدیریت غذا و داروی فدرال گلیکوسیدهای استویول با درجه خلوص زیاد، که همان عصاره گیاه استویا است، عموماً برای استفاده در صنایع غذایی بی‌خطر است. از سوی دیگر مدیریت غذا و دارو تصریح می‌کند که برگ استویا و عصاره‌های استویای خام بی‌خطر نیستند و برای مصرف در صنایع غذایی تأیید نشده‌اند و نباید در صنایع غذایی استفاده شوند.
اداره کشاورزی ایالات متحده آمریکا اعلام کرده که از دهه هفتاد قرن گذشته تا سال ۲۰۰۰، مردم آمریکا روز به روز شکر بیشتری به رژیم غذایی‌شان افزوده‌اند. این افزایش میزان مصرف، باعث روی آوری به عصاره‌های شیرین شده است. به تخمین مؤسسه پژوهشی بازار در گزارشی که ارائه داده است، بازار جایگزین‌های شکر ارزشی بالغ بر سیزده میلیارد و بیست و شش میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ داشته است. همچنین این گزارش پیش بینی می‌کند که ارزش چنین بازاری تا سال ۲۰۲۰ به ۱۶ میلیارد دلار برسد.
لازم به ذکر است که در سال ۲۰۰۰، فقط ۱۸ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده آمریکا، به مصرف مواد غذایی با سطح قند اندک یا بدون کالری روی آورده‌اند. مطابق گزارش مجله تغذیه بالینی آمریکا در سال ۲۰۱۲ امروزه، ۲۴ درصد از بزرگسالان و ۱۲ درصد از کودکان از جایگزین‌های شکر استفاده می‌کنند.

آیا استویا مؤثر است؟

استویا هیچ کالری‌ای ندارد و در اندازه مساوی با شکر، دویست برابر شیرین‌تر از شکر است. سایر پژوهش‌ها نشان می‌دهند که احتمالاً استویا فوایدی اضافی برای سلامتی علاوه بر طعم شیرینش دارد.

نتایج پژوهش دیگری در سال ۲۰۱۰ نشان داد افرادی که از استویا به جای شکر استفاده کرده بودند، دچار پرخوری نمی‌شدند. حتی بعد از مصرف غذایی که با استویا شیرین شده بود، نسبت به غذایی که با شکر شیرین شده بود، سطح قند خونشان کمتر بود. پس مصرف غذای شیرین شده با استویا منجر به سطوح پایین‌تری از انسولین نسبت به ساکاروز و آسپارتام می‌شود

مطابق مقاله منتشرشده در سال ۲۰۱۷ در مجله غذای دارویی، استویا قابلیت‌هایی برای درمان بیماری‌های مربوط به غدد درون ریز مانند چاقی، دیابت و فشارخون بالا دارد؛ اما پژوهش‌های بیشتری برای اثبات چنین آثار درمانی نیاز است. همچنین سایر پژوهش‌ها پیشنهاد می‌کنند که استویا به افراد مبتلا به دیابت نوع دو کمک می‌کند، اما کاترین اوبریشت، داروساز ارشد در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون و یکی از مؤسسان انجمن استاندارد پژوهشی طبیعی معتقد است که پژوهش‌های بیشتری باید در این زمینه انجام شود. گروه پژوهشی وی، شواهدی را درباره‌ی اثر گیاهان و مکمل‌ها بررسی می‌کنند. از نظر میزان اثر استویا بر فشارخون بالا، درجه B به آن داده شده است. منبع شیرین بدون کالری، راه حلی روشن از نظر تئوری بر کاهش سطح قند خون محسوب می‌شود. اما پژوهش‌های اندکی هستند که نشان می‌دهند جایگزینی قند با مواد شیرین مصنوعی یا با کالری اندک ممکن است به کاهش وزن در شرایط طبیعی بیانجامد.
در پژوهشی که در سال ۲۰۰۴ بر روی موش‌ها انجام شد به این نتیجه دست یافتند که مصرف شیرین‌کننده‌هایی با سطح کالری کم به پرخوری انجامید که احتمالاً به دلیل ناسازگاری میان شیرینی دریافت شده و کالری مورد انتظار از شکر به وجود آمده است. نتایج حاصل از این پژوهش در مجله بین‌المللی چاقی و اختلالات متابولیکی مرتبط به چاپ رسیده است. نویسنده این پژوهش، بعداً ادعا کرد افرادی که از شیرین‌کننده‌های مصنوعی استفاده می‌کنند ممکن است با مشکلات و بیماری‌های مربوط به قند اضافی مواجه شوند که شامل سندرم متابولیکی می‌شود و می‌تواند پیش دیابت باشد.
نتایج پژوهش دیگری در سال ۲۰۱۰ نشان داد افرادی که از استویا به جای شکر استفاده کرده بودند، دچار پرخوری نمی‌شدند. حتی بعد از مصرف غذایی که با استویا شیرین شده بود، نسبت به غذایی که با شکر شیرین شده بود، سطح قند خونشان کمتر بود. پس مصرف غذای شیرین شده با استویا منجر به سطوح پایین‌تری از انسولین نسبت به ساکاروز و آسپارتام می‌شود.

آیا استویا مضر نیست؟

همان‌گونه که پیش‌تر هم بیان شد، سؤال درباره‌ی اینکه آیا استویا ضرری دارد یا نه بستگی به این دارد که منظور از استویا چیست؟ مدیریت غذا و داروی آمریکا هنوز هم مصرف برگ‌های استویا یا عصاره‌های خام آن را برای استفاده در صنایع غذایی تأیید نکرده است. هنوز هم مطالعاتی درباره اثرات استویا بر بیماری قلبی و سیستم عصبی در حال انجام است. البته در صنایع غذایی از ریبودیوزاید آ (Rebaudioside A) استفاده می‌شود. این ماده شیمیایی از استویا جدا شده و به محصولات غذایی افزوده می‌شود. به هر حال این ماده به معنای استفاده از استویا نیست. همچنین پژوهش‌های ممتدی بر روی ترکیب‌های شیمیایی ویژه در این گیاه برای دستیابی به این که این گیاه ایجاد جهش ژنتیکی یا سرطان می‌کند، در حال انجام است. به هر حال متخصصان توصیه می‌کنند که پیش از استفاده از این گیاه به مقدار زیاد، با پزشکتان مشورت کنید زیرا استویا با داروهای ضد قارچ، ضدالتهاب، ضدسرطان، ضدویروس، مسدودکننده‌های کانال کلسیم، داروهای ضداشتها، داروهای کاهش کلسترول، داروهای مدر، داروهای بارداری و سایر داروها تداخل دارویی دارد.

تبیان
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

  • آخرین بروزرسانی های نودیها

  • آخرین عکسهای شبکه های اجتماعی

  • آخرین آهنگ ها

  • سلامت و زیبایی

    ده ویژگی خربزه خوردن  از پیامبر اکرم ده ویژگی خربزه خوردن از پیامبر اکرم خواص اعجاب‌انگیز کرفس در احادیث خواص اعجاب‌انگیز کرفس در احادیث راهکار‌هایی برای افزایش نشاط در زندگی راهکار‌هایی برای افزایش نشاط در زندگی ترفندهای سلامتی در ماه رمضان ترفندهای سلامتی در ماه رمضان هشدار به والدین؛ روی صورت کودکان نقاشی نکشید! هشدار به والدین؛ روی صورت کودکان نقاشی نکشید! تقویت حافظه با بازی‌های رایانه‌ای تقویت حافظه با بازی‌های رایانه‌ای چه غذا‌هایی باعث پیری پوست می‌شوند؟ چه غذا‌هایی باعث پیری پوست می‌شوند؟ حقایقی در مورد استویا حقایقی در مورد استویا صفر تا صد آنچه درباره “قارچ سمی و غیر‌سمی” باید بدانید صفر تا صد آنچه درباره “قارچ سمی و غیر‌سمی” باید بدانید چرا دندان کودکان پوسیده می‌شود؟ چرا دندان کودکان پوسیده می‌شود؟ بهترین مایعات در ماه رمضان که باید مصرف کرد؟ بهترین مایعات در ماه رمضان که باید مصرف کرد؟ هشدار درباره مصرف قارچ‌های فله‌ای ‌و غیر پرورشی هشدار درباره مصرف قارچ‌های فله‌ای ‌و غیر پرورشی اشتباهی که در حمام باعث “ریزش مو” شود اشتباهی که در حمام باعث “ریزش مو” شود چگونه با زبان روزه امتحان بدهیم؟ چگونه با زبان روزه امتحان بدهیم؟ باقی مانده سموم در گوجه فرنگی ایجاد رگه های سفید میکند!! باقی مانده سموم در گوجه فرنگی ایجاد رگه های سفید میکند!! مواد غذایی که در ماه رمضان تشنگی را از شما دور می‌کنند مواد غذایی که در ماه رمضان تشنگی را از شما دور می‌کنند همه چیز درباره چی خوردن در سحری و افطاری / کامل همه چیز درباره چی خوردن در سحری و افطاری / کامل اگر از آلزایمر می‌ترسید این میوه را بخورید اگر از آلزایمر می‌ترسید این میوه را بخورید شیوع پدیده نوظهور معاینه پزشکی در پیام رسان‌ها! شیوع پدیده نوظهور معاینه پزشکی در پیام رسان‌ها! خواصی که با گرفتن آب میوه‌ از بین می‌رود خواصی که با گرفتن آب میوه‌ از بین می‌رود
  • تبلیغات در نودیها
  • تبلیغات در نودیها
  • بازنشر مطالب با ذکر منبع بلامانع است گروه سایتهای اسلام مووی - نودیها 1386 - 1396