+++ امام رضا علیه السلام : چون ماه محرّم مى‏ رسيد، كسى پدرم را خندان نمى ‏ديد... چون روز دهم فرا مى‏ رسيد آن روز، روز سوگوارى و اندوه و گريه او بود. +++ امام حسین علیه السلام : فرزندم! بپرهـيز از سـتم بر كسى كه غير از خدا ياورى در مقابل تو ندارد. +++ امام حسین علیه السلام : مردم، بنده دنيايند و به ظاهر، دم از دين مى‏ زنند و تا زمانى كه زندگی‏شان تأمين شود، از آن دفاع می‌كنند؛ امّا چون در بوته آزمايش قرار گيرند، ديندارانْ اندك‏ اند. +++ امام صادق سلام الله علیه: امام صادق عليه السلام ـ: خداوند ، چهار هزار فرشته پريشان و غبار آلوده ، بر قبر حسين عليه السلام گماشته است كه تا روز قيامت ، بر او مى گِريند و هر كس را كه با شناخت حقّ او به زيارتش بيايد ، بدرقه اش مى كنند تا به جايگاه امنش برسانند ، و اگر بيمار شود ، صبح و شب ، عيادتش مى كنند ، و اگر بميرد ، بر جنازه اش حاضر مى شوند و تا روز قيامت ، برايش آمرزش مى طلبند . +++

لوگوی سایت بزرگ سرگرمی نودیها نسخه 1.1
گلچین مداحی 96 لینکستان ماجرای علی گندابی تیکه سخنرانی دکتر حسن عباسی در مورد مسایل روز و شهدا، برجام – گریه استاد! / مهر ۹۶ جواب قرآنی حاج آقای قاسمیان به حسن روحانی صحبتهای شهاب مرادی در مورد اظهارات ترامپ!

صفحات نودی‌ها در شبکه‌های اجتماعی

 
RSS صفحه اصلی سایت صفحه گوگل پلاس صفحه توییتر
 

ارتباط با ما

از طریق تلگرام: راه ارتباطی تلگرام

آمریکا هم «برجام» را می خواهد هم «تحریم» را!

0
نودیها:سفر نیکی هیلی به اتریش و ملاقات با مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی سبب شد تا برخی تحلیلگران این سفر را ادامه تحرکات و مواضع دولت ترامپ برای بر هم زدن توافق برجام با هزینه ایران قلمداد کنند. تحلیلی که بر اصل عدم اجازه ایران در بازدید از مراکز نظامی استوار است، مقوله ای که سخنگوی وزارت خارجه ایران آن را ” تنها یک رویا ” توصیف کرده بود و علی اکبر ولایتی هم این آرزوی یانکی ها را به گور حواله داد! که همین امر از دیدگاه این دست از تحلیلگران می تواند بهانه ای باشد برای استراتژی جدید امریکا مبنی بر خروج مستقیم امریکا از برجام با هزینه ایران!
شواهدی نیز برای این استدلال ارائه می دهند: مانند تایید با اکراه ترامپ در پایبندی ایران به برجام، به علاوه تیم ویژه ای که ترامپ برای ارائه گزارشی منفی از عملکرد ایران در برجام طی دوره سه ماه آینده تعیین کرده که نشریه امریکایی “فارین پالیسی” در گزارشی چنین به آن اشاره می کند: ” رییس جمهور به کاخ سفید گفته که می خواهد ۹۰ روز دیگر در موقعیتی باشد که عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند و وظیفه آنها این است که او را به این نقطه هدف برسانند.”
رفتار رییس جمهور امریکا نیز در این مدت به گونه ای بوده که این گزاره را تایید می کند، زیر سوال بردن پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) و ناکارآمد خواندن آن علیرغم عضویت امریکا در آن از بدو تاسیس همین سازمان نظامی، و همچنین عدم پذیرش معاهده آب و هوایی پاریس با وجود پیشتازی دولت قبلی این کشور برای تشویق دیگر کشورها به منظور پذیرش این پیمان اقلیمی، نشان از این واقعیت دارد که نه ترامپ، بلکه هیئت حاکمه امریکا در ادوار مختلف هر جا که راهبردهای این کشور اقتضا کند از هر پیمانی رویگردان خواهند بود!
حال سوال این است که چرا امریکا باید مستقیما از توافقی خارج شود که تا ۲۵ سال اینده از دغدغه مقامات رژیم جعلی صهیونیستی نسبت به ایران کاسته و عربستان را چنان بر سر وجد آورده که توسط عادل الجبیر اینگونه به آن واکنش نشان می دهد: “اوباما به سلمان اطمینان خاطر داده که این توافق هسته ای از دست یابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری می کند، شامل بازرسی از سایت های نظامی ایران است و حاوی مفادی برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، در صورت عدم پایبندی ان کشور است.”
حال توافقی که بدون شلیک حتی یک گلوله بدست آمده و منافع شرکای ایالات متحده را در منطقه تامین میکند چرا باید مستقیما از دستور کار دولت ترامپ خارج شود!؟ لکن به دلایل زیر بعید است که ترامپ مستقیما از برجام خارج شود:
اول آنکه با خارج شدن مستقیم امریکا از برجام، ایران نیز بالطبع از توافق خارج شده و به لحاظ فنی نه در ۵ روز که در خوشبینانه ترین سناریو بین ۳ تا ۴ سال البته با صرف هزینه ای گزاف قادرخواهد بود به آنچه قبل از توافق به لحاظ فنی به آن رسیده بود برسد!
دوم انکه امریکا بعد از فریز صنعت هسته ای ایران متمرکز بر تضعیف دو مولفه قدرت دیگر جمهوری اسلامی، یعنی رشد وپیشرفت صنایع موشکی و نفوذ منطقه ای ایران از طریق مذاکره در قالب برجام های دیگر است، لذا بر هم خوردن مستقیم برجام، مادر راه را بر ادامه مذاکره بر روی دیگر مولفه های قدرت ایران خواهد بست آن هم در دولتی که بیشترین تمایل را در برقراری رابطه با غرب دارد!
اما سومین دلیلی که امریکا را از خروج مستقیم از برجام برحذر می دارد کنترل تعاملات اقتصادی میان مدت و بلند مدت با ایران است! وجود ساختاری همچون (SNAP BACK) ریسک همکاری با ایران را چنان بالا می برد که شرکت ها تنها با هماهنگی امریکا و با گذاشتن شروطی مانند پرداخت جریمه توسط ایران در صورت بازگشت تحریم ها حاضر به همکاری با کشورمان میشوند! نمونه این کسب اجازه را می توان در موافقت امریکائیها با سرمایه گذاری توتال در ایران و عدم موافقت این کشور با سرمایه گذاری بی پی انگلیس در ایران مشاهده کرد! حال ایران برای اینکه شرکتهایی مانند توتال از ایران نروند و یا مجبور به پرداخت جریمه نشود تمام تلاشش را می کند که زیر برجام نزند حتی اگر امریکا با تصویب قوانینی مانند ISA , CIDA برجام را نقض کند! در نتیجه چسبندگی اقتصاد ایران به برجام و خارج روز به روز بیشتر شده و دست ایران در مقابل بدعهدی های طرف خارجی بسته می شود و اقتصاد ایران به نوعی توسط امریکا مدیریت می شود تا با ابزار اقتصادی از ایران امتیاز سیاسی بگیرد!
حال با توجه به اینکه امریکا بواسطه برجام تسلط و اشراف کافی را در جنگ اقتصادی بر علیه کشورمان بدست اورده! صنعت هسته ای را بدون شلیک حتی یک گلوله به مرز تعطیلی کشانده و به دنبال فتح بابی است که مذاکره بر سر مولفه های قدرت ایران را کلید بزند که البته با پالسهای فراوانی هم از داخل، مبنی بر تکرار مدل برجام در حوزه های دیگر مواجه شده است، بنابراین بر خلاف نظر برخی از تحلیلگران منطقی نیست که امریکا مستقیما از برجام خارج شود!
لذا استراتژی اصلی امریکا را نه درخروج مستقیم امریکا از برجام که در اظهارات “مارک دوبوویتز ” از مخالفان جدی برجام و مدیر اجرایی FDD جستجو کرد که در جایی گفته بود: “ایران را ناقض برجام معرفی کرده اما برجام را حفظ کنیم.”
در حقیقت با این اظهارات می توان نتیجه گرفت که امریکاییها هم برجام را می خواهند و هم تحریم ها را! و این استراتژی که ترامپ دیوانه با نمایشی قلدرمابانه به هر قیمتی در پی بر هم زدن برجام است و آن را با استفاده از تبلیغات در حجم وسیعی نمایش می دهند در حقیقت صورت ماجراست برای متقاعد ساختن ایران به دادن امتیاز و عقب نشینی بیشتر! در این بین برخی شرکای داخلی امریکا نیز سعی دارند تا با القای دیوانگی ترامپ به افکار عمومی از این نمد برای خود کلاهی بسازند برای مذاکرات بیشتر در سایر حوزه ها! برخی هم که همکاری عمیقشان با امریکا برمی گردد به سال ۸۸ در توئیتی تعجب برانگیز ایران را برخوردار از سلاح هسته ای معرفی می کنند تا در پروژه جدید امریکا که همان امنیتی سازی فعالیت های هسته ای و نهایتا فشار بر ایران برای تحریم بیشتر و بازرسی های فوق العاده است سهمی داشته باشند!
در حقیقت باطن ماجرا آنچه که بیشتر محتمل به نظر می رسد سیاست واشنگتن در کسب امتیاز از طریق مذاکره و بکارگیری سیاست تعامل در سایه فشار و تهدید است! دقیقا همان روشی که باراک اوباما دنبال می کرد، چرا که خطوط اساسی سیاست امریکا در قبال ایران همواره بیش از انکه انعکاس دیدگاه های ریاست جمهوری باشد، ناشی از دیدگاه ها و منافعی است که ” رویکرد دائمی امنیت ملی” تعیین می کند. بر همین اساس است که “گرت پورتر” تحلیل گر امریکایی تاکید می کند که ترامپ با وجود مواضعی که اتخاذ کرده همان سیاستی را در قبال ایران پیش می گیرد که باراک اوباما رییس جمهور سابق در دستور کار داشت! ناظر بر همین نکته کافیست دقت کنید به یادداشت جان کری در دیماه ۹۵ به مناسبت نزدیک شدن به روزهای پایانی حضور در کابینه باراک اوباما که اینگونه از این مطلب رمزگشایی کرده بود: ” مذاکرات با تهران برای عقب نشاندن ایران از برنامه هسته ای به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی امریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار به ایرانی ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران تلاش کند. اهداف دیگر ما، فشار به ایران برای دست کشیدن ازحمایت تروریست ها؛ پایان دادن به بی توجهی ها به حقوق بشر و توقف مداخله ثبات زدایانه در امور همسایگانش است.”
دستگاههای رصد واشنگتن می دانند که در ایران عده ای به هر اقدامی چنگ خواهند زد برای زنده نگاه داشتن این توافق، چرا که امتیازات نقد را پیش پیش حواله کرده اند و حالا منتظر زنده کردن چک برجامند! از ان طرف هم برجام تمام دستاورد دولت در تمام این چهار سال است و زیر سوال رفتن ان یعنی زیر سوال رفتن تمام دستاوردهای دولت در این چهار سال! بر همین اساس است که رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تحریم های مادر را ” نقض فاحش برجام ” نمی داند و صاحب شاهکار ۲۰ دقیقه ای برجام خطاب به منتقدین می گوید: ” اظطراب بلاوجه ایجاد نکنید”
همین عقب نشینی های مکرر سبب شده تا برجام به عاملی تبدیل شود برای اعمال تحریم های بیشتر، و امریکاییها را به این ادراک برساند که اگر تحریم یک برجام خلق کرد بنابراین تحریم های بیشتر می تواند برجام های بیشتری خلق کند! لذا احتمالا ترامپ در مهرماه عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کرده و ایران را ناقض برجام معرفی خواهد کرد اما خود برجام را کنار نمی گذارد و سنبه تحریم را پرفشارتر از قبل حفظ خواهد کرد، رویکردی که حتی در میان تندترین جریان های ضد ایرانی در امریکا هم دیده می شود و تلاشی است به جهت خرید زمان و اجماع سازی بین المللی علیه ایران! اجماعی که گویا نشانه های تحقق آن در همراهی اروپاییها در صدور بیانیه امریکا بر ضد پرتاب ماهواره بر سیمرغ و اظهارات ” امانوئل ماکرون” مبنی بر “مکمل برجام” و یا اظهارات ” زیگمار گابریل” وزیر خارجه المان مبنی بر تحت فشار گذاشتن ایران به همراه فرانسه، بریتانیا و امریکا کاملا اشکار شده است!
رجانیوز

پستهای مرتبط

اشتراک گذاری :
برچسب ها :

, , , ,

 • آخرین بروزرسانی های نودیها

 • آخرین عکسهای شبکه های اجتماعی

 • آخرین آهنگ ها

  دانلود آهنگ طنز برادر به بهانه ی دستگیری برادرخانِ جناب اسحاق جهانگیری با صدای علی ذکریایی دانلود آهنگ طنز برادر به بهانه ی دستگیری برادرخانِ جناب اسحاق جهانگیری با صدای علی ذکریایی دانلود آهنگ جدید حامد همایون برای محرم ۹۶/ام المصائب دانلود آهنگ جدید حامد همایون برای محرم ۹۶/ام المصائب «کاش ندیده بودمت» با صدای محسن چاوشی منتشر شد +دانلود «کاش ندیده بودمت» با صدای محسن چاوشی منتشر شد +دانلود دانلود آهنگ زیبا و جدید حامد زمانی – شمشیر – با کیفیت عالی دانلود آهنگ زیبا و جدید حامد زمانی – شمشیر – با کیفیت عالی آهنگ «نگاه آخر» خواننده و آهنگساز سید حمزه موسوی تقدیم به شهید مدافع حرم «محسن حججی» آهنگ «نگاه آخر» خواننده و آهنگساز سید حمزه موسوی تقدیم به شهید مدافع حرم «محسن حججی» دانلود آهنگ جدید«دلارام» حامد زمانی با کیفیت ۳۲۰ دانلود آهنگ جدید«دلارام» حامد زمانی با کیفیت ۳۲۰ دانلود آهنگ جدید علیرضا عصار “مرد می خواهد!” – mp3 و موزیک ویدئو دانلود آهنگ جدید علیرضا عصار “مرد می خواهد!” – mp3 و موزیک ویدئو دانلود آهنگ شد خزان گلشن آشنایی… بدیع زاده – با کیفیت خوب(گرامافونی) دانلود آهنگ شد خزان گلشن آشنایی… بدیع زاده – با کیفیت خوب(گرامافونی) دانلود تیتراژ ابتدایی ماه عسل ۹۶ محمد علیزاده – با کیفیت عالی دانلود تیتراژ ابتدایی ماه عسل ۹۶ محمد علیزاده – با کیفیت عالی دانلود آهنگ حامد زمانی “بگذرد” – اردیبهشت ۹۶ – ۱۲۸ و ۳۲۰ کیفیت عالی دانلود آهنگ حامد زمانی “بگذرد” – اردیبهشت ۹۶ – ۱۲۸ و ۳۲۰ کیفیت عالی
 • بازی

  دسترسی به کلش آف کلنز محدود می‌شود دسترسی به کلش آف کلنز محدود می‌شود کوچ کاربران از تلگرام به اپلیکیشن تازه وارد پینگل کوچ کاربران از تلگرام به اپلیکیشن تازه وارد پینگل بازی محبوب Super Mario Run نیازمند اتصال دائم به اینترنت است بازی محبوب Super Mario Run نیازمند اتصال دائم به اینترنت است نحوه حذف اکانت اینستاگرام نحوه حذف اکانت اینستاگرام با نکات امنیتی “موبایل بانک” آشنا شوید با نکات امنیتی “موبایل بانک” آشنا شوید با این ترفندها بدون رمز عبور قفل گوشی اندروید خود را باز کنید با این ترفندها بدون رمز عبور قفل گوشی اندروید خود را باز کنید جلوگیری از خوانده شدن پیام بعد از ارسال اشتباه در تلگرام جلوگیری از خوانده شدن پیام بعد از ارسال اشتباه در تلگرام چگونه با هزینه کم لپ تاپ خوب بخرید؟ چگونه با هزینه کم لپ تاپ خوب بخرید؟ همه چیز درباره بازی پوکمن گو Pokeman Go همه چیز درباره بازی پوکمن گو Pokeman Go
 • طراحی سایت

  HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial
 • گروه سایتهای اسلام مووی - نودیها 1386 - 1396